Kurumsal Menu Tasarımı


Tasarım baskı çözümü, türkiyenin her yerinde En İyi Resturant menü tasarımı ve baskı servis sağlayıcılarıdır. Müşterinin ülkesi ve yurtdışında en iyi menüleri üretmekle ünlüyüz. Mürekkep ve kağıt alanındaki becerilerimiz ve uzmanlığımız, bizi diğerlerinden farklı kılan seçenekler sunmamıza izin veriyor. Tasarım baskı çözümü, bir sonraki menü tasarımınızı oluşturmak ve farkın tadını çıkarmak için kullanılabilir.

Tasarım baskı çözümleri tasarım ve baskı paneli, restoranınızı, barınızı veya otelinizi iltifat etmek ve wow özelliği ile bir şeyler yaratmak için geleneksel veya modern tasarlanmış restoran menü kartı yapabilir! Mükemmel kaliteli menü baskı hizmetimizle, müşterilerin ilgisini çeken diğerlerinden öne çıkan yüksek kaliteli renkli ve iyi tasarlanmış basılı bir menü broşürü sağlayabiliriz. Restoran masa Menü kartı hizmet ve kalite hacimleri konuşacak. Biz rutin boyutlarda en kaliteli otel menü kartları sunuyoruz. Tasarım baskı çözümleri makul fiyatlarla menü kartları herhangi bir miktar yerine getirebilir. Menüleri uygun fiyatlarla yazdırmak için en son baskı teknolojisini kullanıyoruz

Tasarımcılarımız restoranlar, barlar, oteller ve yemek alanları için yaratıcı menüler tasarlayabilir. Menülerinizi bir dizi modern tasarım, boyut ve desende yazdırıyoruz. İşletmeniz için üstün kaliteli menülerle hizmet verecek uzman tasarımcılarımız var.

Bir restoranda Türkiye'de En İyi menü tasarımı ve baskısı, menü müşterilerin birincil ihtiyacıdır. İyi dekore edilmiş bir kafe, eşit derecede iyi tasarlanmış bir menü kartı olmadan eksiktir. Menü, müşterinin iştahını tatmin edebilecek bir şeydir. Bu yüzden menülerimizi mat bir kağıda değil, parlak bir kağıda yazdırmaya çalışıyoruz. Menüyü yazdırdığımız kağıt, müşterilerin önünde bulunan yemekleri sunarken her iki taraftan da parlaktır.

Dahası, menü genellikle bir iş meselesi olarak göz ardı edilir, ancak bu en değerli şeydir. Bir restoranda, biri ziyaret ettiğinde, ilk bakışımız menüye gider ve orada lezzetli yiyecekler görürüz. Daha fazla müşteri için çekici olacaktır, daha fazla gıda satmak mümkün olacak. Menüyü dekoratif ve çekici hale getirmek için, bize başarı veren parlak renkli yazı tipleri ve tasarımlar kullanıyoruz.

Bu menüler sadece restoranlar için değil, aynı zamanda aşağıdakiler gibi çeşitli diğer etkinlikler için de tasarlanmıştır:

"Düğün için
"Emeklilik yemekleri
"Yıldönümü partileri
» Resepsiyonlar
» Doğumgünü
"Tatil yemekleri

Başka bir deyişle, menü tasarımı bir olayı özel ve hatırlamaya değer kılar. Müşterilerimize en iyi menü türlerini üretmekle ünlüyüz. Beceri ve tekniğimiz her geçen gün gelişiyor. Hatalarımızdan ders alıyoruz ve her geçen gün daha da değerli hale getiriyoruz. Modern ve geleneksel yöntemler için paneller üretiyoruz. Menüleri uygun fiyatlarla basıyoruz.

Menü kartlarını çok parlak ve dekoratif tasarım ve baskı hizmetlerinde üretiyoruz. Biz de yaratıcı tasarlanmış menü kartları oluşturmak mümkün:

"Bar Menü Kartı tasarımı
"Oteller Menü Kartı tasarımı
"Restoranlar Menü Kartı tasarımı
"Food courts Menü kartı tasarımı

Her zaman modern tasarımların, desenlerin ve boyutların tasarımını basmak için can atıyoruz. Biz makul bir fiyata menü kartları üretmek mümkün. Talebinizi anlamaya ve buna göre bir tasarım oluşturmaya çalışıyoruz. Karmaşık tasarımlar yaratmada da başarılıyız. Bunlar daha fazla bilgi edinmemize yardımcı olur ve işçiler olarak daha verimli oluruz.

Farklı türde menüler üretmek için farklı canlı ve renkli araçlarımız var. Öncelikle siparişleri alıyoruz ve sonunda güzel tasarlanmış araçları teslim ediyoruz. Ayrıca müşterilere çeşitli şekil ve tasarımlar hakkında çok sayıda seçenek sunuyoruz. Birçok kişi onlar alımı için gidiyoruz gıda uygun menü kartları var gibi birçok şirket ve onların menü kartları ile ilgili sorunlarla karşı karşıya restoranlar vardır. Bu tür sorunlar bizim tarafımızdan güzel tasarlanmış menü kartları ile sunarak çözülür ve aynı zamanda en etkili ve göz alıcı menü kartına sahip olmaktan gurur duyarlar ve bu da kar paylarını arttırır.

Menü tasarımının yanı sıra, size de sunmaya çalışıyoruz:

"Öğe yerleştirme
"Genel pazarlama ve önerilerini yapmak
"Gıda fotoğrafçılığı

Ayrıca çeşitli öğelere birden fazla son işlem sağlıyoruz. Farklı stillere sahip menü baskısı gibi farklı menü türleriyle denemeler yapmayı seviyoruz, ayrıca farklı kopyalar ve lamine kopyalar da sağlıyoruz. Bizim yüzümüzden, baskı kolaylaştı ve menü kartları günümüzde daha çekici hale geldi. Kullanılan menü kartlarının çoğu bizim yaratımımızdır. Ekibimiz meydan okumayı ve yemini alır ve böylece birlikte etkili bir izlenim bırakan etkili bir çalışma üretiriz. Birçok müşteriden iyi yorumlar alıyoruz ve bu nedenle daha fazla logo oluşturmaktan ve en iyilerinden bazılarını oluşturmak için daha fazla çaba göstermekten gurur duyuyoruz.

 

Menü Nasıl Yapılır
Restoran sektöründe iyi tasarlanmış, özenle hazırlanmış ve planlanmış bir menüye sahip olmak şarttır. Menünüz, işletmenize satışları yönlendiren ana araçtır ve menünüzü tasarlamak, daha fazla satış getirmenize ve karınızı artırmanıza yardımcı olabilir. Ayrıca araştırmalar, iyi tasarlanmış bir menünün kârınızı %10 ila %15 oranında artırabileceğini göstermiştir. Mümkün olan en iyi menüyü oluşturmanıza yardımcı olmak için, süreci özetleyen ve size bazı yararlı restoran menüsü fikirleri veren bu kapsamlı kılavuzu oluşturduk.
 
Menü Nasıl Oluşturulur
Bir menü tasarlamak göz korkutucu görünebilir, ancak süreç birkaç basit adıma indirgenebilir:
 
Menü öğeleri listenizi sonlandırın ve bir elektronik tabloya yerleştirin.
Listenizi kahvaltı, öğle yemeği, akşam yemeği, mezeler, mezeler, tatlılar gibi bölümlere ayırın.
Menünüzün düzenini tasarlayın. Menü mühendisliğini inceleyerek müşterilerinizin menünüzü nasıl kullanacaklarını düşünün.
Menünüzü tasarlamak için ücretsiz bir menü oluşturucu veya menü oluşturucu yazılımı kullanın.
Menünüzü PDF olarak kaydedin ve yazdırın. Müşterileriniz için yeterli menünüz olduğundan emin olun .
Menülerinizi menü kapaklarına veya menü panolarına yerleştirin.
Bu adımlar, bir menü oluşturmanın temel sürecini ortaya koysa da, menünüzün tasarımına çok fazla düşünmeli ve dikkat etmelisiniz. Aşağıda, müşterilerinizin kullanımını kolaylaştıracak ve satışları kolaylaştırmaya yardımcı olacak bir menü tasarlamaya yönelik bazı en iyi uygulamaları ortaya koyuyoruz.
 
Menünüzü Nasıl Düzenlersiniz?
Müşteriler menünüze baktığında, gözleri üzerinde belirli yerlere çekilir, bu yüzden en popüler menü öğelerinizi ve mezeler ve mezeler gibi en yüksek kar marjına sahip öğelerinizi koymak istediğiniz yer burasıdır. Müşterilerin menüde ilk baktığı üç nokta, menü mühendisleri ve psikologlar tarafından Altın Üçgen olarak adlandırılır.
 
Altın Üçgen
Altın Üçgen, menü mühendislerinin, menünüzde çoğu müşterinin ilk olarak bakma eğiliminde olduğu üç alanı belirtmek için kullandığı bir terimdir. Üçgenin üzerinde üç nokta vardır:
 
Orta. Çoğu müşteri önce menünüzün ortasına bakar. Bu, spesiyallerinizi veya sınırlı menü öğelerinizi koymak için harika bir yerdir.
Sağ üst. Gözlerinizin gitme eğiliminde olduğu ikinci yer, sayfanın sağ üst köşesidir. Burası birçok lokantacının mezelerini veya ana yemeklerini yerleştirdiği yerdir.
Sol üst. Sağ üst köşeden, çoğu müşteri sol üst köşeye bakma eğilimindedir. Bu, mezeler ile birleştiğinde kârınızı artırabilecek mezeler için ortak bir yerdir.
Menünüzün Düzenini Tasarlama
Menünüzün en yüksek kira alanlarını en popüler ürünlerinize ve en yüksek kar marjına sahip yemeklere ayırmak istiyorsunuz. Altın Üçgen'e hangi bölümleri yerleştirmek istediğinize karar verdikten sonra, menü öğelerinizin geri kalanını nasıl düzenleyeceğinizi anlayabilirsiniz. Karar vermeniz gereken bir sonraki şey, menünüzde kaç bölüm olmasını istediğinizdir.
 
Menü Bölümleri
Menünüzde yer alacak farklı bölümleri oluştururken, kaç tane menü öğeniz olduğunu ve bunların nasıl gruplandırılabileceğini veya bölünebileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin, ana yemek bölümünüzü mezeler ve sandviçler olarak bölebilir misiniz? Yoksa sığır eti, tavuk, domuz eti ve deniz ürünleri bölümlerine ayırabilir misiniz? Konu bölümler oluşturmaya geldiğinde, müşterilerinizin kendilerine çekici gelen bir şeyi kolayca bulabilmeleri için mümkün olduğunca spesifik olmak en iyisidir.
 
Sığır eti, domuz eti veya tavuk gibi belirli malzemeler için menü bölümleri oluşturmak, müşterilerin aşina olmadığı menü öğelerine sahip etnik restoranlarda özellikle önemlidir.
 
Menü Düzeni Oluşturmak İçin İpuçları
Menü şablonu
Düzeninizi seçerken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç restoran menüsü fikri daha:
 
Tatlılarınız için ayrı bir menü oluşturun. Araştırmalar, tatlılarınız ana menüdeyse, müşterilerin meze sipariş etme olasılığının daha düşük olduğunu göstermiştir. Ayrıca, ayrı bir menünüz varsa, müşterilerinizin yemeklerine göz atmaları için masanızda bırakabilir ve hangi tatlı seçeneğini denemek istediklerini düşünmeleri için onlara zaman verebilirsiniz.
Geniş içecek yelpazesine sahip restoranlar da fazla yer kaplamamak için ayrı bir içecek menüsü yapmak isteyebilirler. Alkolsüz içecekler, buzlu çay veya limonata gibi popüler alkolsüz içecekleri ana menünüze dahil etmek isteyebilirsiniz.
Kuruluşunuzda çok çeşitli vejetaryen, vegan veya glütensiz seçenekler varsa , bu öğeler için ayrılmış bölümler eklemek iyi bir fikirdir. Yeni bir bölüm oluşturmak, alternatif diyetleri olan müşterilerin yiyebilecekleri menü öğelerini bulmasını kolaylaştırır.
Sınırlı süreli özel ürünler veya mevsimlik ürünler gibi belirli menü öğelerinin etrafına bir kutu veya kenarlık yerleştirerek dikkatleri üzerinize çekebilirsiniz. Bu, özel ürünlerinizin diğer ürünlerinizden öne çıkmasına yardımcı olur ve müşterilerinizin gözlerini onlara çeker. Onlara daha fazla dikkat çekmek için onları sayfanızın ortasına da yerleştirebilirsiniz.
Menünüz Kaç Sayfa Olmalı?
Menünüzdeki sayfa sayısı, en önemlisi, sahip olduğunuz menü öğelerine bağlı olacaktır. Ancak, menüler söz konusu olduğunda, daha azı daha fazladır. Menünüzde çok fazla sayfa varsa, müşterileriniz için bunaltıcı olabilir.
 
En yaygın menü türü iki sayfaya sahiptir ve bunaltıcı olmak için çok fazla bilgi sağlamadan menü öğelerinizi listelemek için size bolca alan sağlar. Restoranınız modernse veya çağdaş bir estetiğe sahipse, birden fazla sayfa kullanmak yerine daha büyük bir sayfa veya benzersiz bir tasarım tercih edebilirsiniz.
 
Menünüz için Stil Seçme
Restoran menü şablonu
İşletmenizin konseptini yansıtan ve müşterilerinize hitap eden bir stil seçmeniz önemlidir . Menünüz için bir stil seçmeye çalışırken size yön verebilecek bazı yaygın stiller şunlardır:
 
Lüks: Lüks menüler genellikle kısadır ve sayfada yalnızca birkaç öğe bulunur. Sayfada çok az resim var veya hiç yok ve genellikle detaylı ve şık bir yazı tipi kullanılıyor.
Çocuk Dostu: Aile dostu restoranlardaki menüler genellikle çocuğun ilgisini çekebilecek çok sayıda resim ve parlak renkler içerir. Ayrıca çok kolay okunabilen ve taranabilen büyük bir yazı tipi kullanmak isteyebilirsiniz.
Modern: Modern restoranlardaki menüler geniştir ve tasarım çoğunlukla işletmenizin temasına bağlı olacaktır. Ancak birçok modern kuruluşun ilginç tasarımları, özel görüntüleri ve şık yazı tipleriyle şık menüleri vardır.
Nostaljik: Nostaljiden yararlanan işletmeler, bebek patlamaları yaşlandıkça ve kendileri için yemek pişirmekten daha fazla dışarıda yemek yemeye harcadıkça daha popüler hale geliyor. Menüleri tipik olarak rustik ve eski moda bir tarza ve ayrıca her sayfada birden fazla görsele sahiptir. Ek olarak, kuruluşunuzun daha eski bir müşteri tabanına sahip olmasını bekliyorsanız, yazı tipinizi daha büyük yapmak isteyebilirsiniz, böylece okunması kolay olur.
Menünüze Nasıl Stil Verilir?
Yazı tipi, resimler ve renkler gibi menünüzü şekillendirmeye yarayan birçok özel tasarım öğesi vardır ve bunlar menünüze bir kişilik ve karakter kazandırmanıza olanak tanır. Menünüzün düzenine benzer şekilde, menünüzün tasarımı da müşterileri belirli yüksek değerli ürünleri satın almaya ikna etmeye yardımcı olabilir. Burada menünüz için resimlerin, yazı tiplerinin ve renklerin nasıl seçileceğine ve yemeklerinize nasıl açıklamalar yazacağınıza dair bazı ipuçları verilmiştir.
 
Yemeğinizi Nasıl Tanımlarsınız?
İştah açıcı menü açıklamaları yazmak , müşterilerinizi yeni bir şeyler denemeye ikna edebilir, gıda alerjisi veya alternatif diyetleri olan misafirler için bilgi sağlayabilir ve müşterilerin kendilerine hitap eden bir yemek bulmalarına yardımcı olabilir. Ayrıca, yemekleriniz için benzersiz isimler kullanıyorsanız veya çok sayıda etnik yemek sunuyorsanız, menü açıklamaları yazmak müşterilerinizin yemeğin ne olacağını anlamasına yardımcı olabilir.
 
Açıklamalarınızı sadece yemeğin içindekileri listelemek için değil, aynı zamanda yemeğin tadı ve dokusunu da tanımlamak için kullanmalısınız. Örneğin, bir salatadaki tüm malzemeleri listelemek yerine, sesini daha iştah açıcı kılmak için şuna benzer sıfatlar kullanın: hafif ve lezzetli çilek sosu."
 
Menünüzdeki Resimler Nasıl Kullanılır
Menünüze görseller eklemek, müşterilerinize yemeklerinizin nasıl göründüğüne dair bir fikir vererek ne beklemeleri gerektiğini bilmelerine yardımcı olabilir. Ancak, menünüzde çok fazla görselin olumsuz bir çağrışımı vardır, çünkü birçok müşteri, düşük maliyetli ve düşük kaliteli restoranlarla menüde çok sayıda görseli çağrıştırır. Menünüzdeki resimlerden en iyi şekilde yararlanmanız için birkaç yararlı ipucu:
 
Mevcut en yüksek kaliteli resimleri kullanmak istiyorsunuz. Resimleriniz grenli veya odak dışıysa, müşterilerinize işletmeniz hakkında kötü bir izlenim verecektir.
Aile dostu bir kuruluş değilseniz, bir sayfada en fazla iki resim kullanın.
En popüler veya yüksek değerli öğelerinizin resimlerini kullanın. Bu resimleri kullanmak müşterilerinizin ilgisini çekecek ve bu yemeği sipariş etme olasılıklarını artıracaktır.
Birden fazla konumunuz varsa veya bir franchise sahibiyseniz, yemeğinizin aşamalı görüntülerini çekmesi için profesyonel bir yemek fotoğrafçısına ödeme yapmak faydalı olabilir.
Menünüzü güncelliyorsanız, Instagram'a göz atabilir ve herhangi bir müşterinin kullanabileceğiniz yemeğinizin resimlerini çevrimiçi olarak yayınlayıp yayınlamadığını görebilirsiniz. Ancak Instagram'dan veya sosyal medyadan görsel kullanacaksanız, önce sahibiyle iletişime geçtiğinizden ve izin aldığınızdan emin olun.
Bir Renk Şeması Seçme
Renk tekerleği
Eğer menüde kullanmak sevmenizi sağlayan Restoran hakkında çok şey söylemek böylece bunları dikkatli bir şekilde seçmelisiniz ve markanız. Ayrıca seçtiğiniz renkler misafirlerinizin iştahını da etkileyebilir.
 
Örneğin, kırmızı, sarı ve turuncu gibi parlak renkler müşterilerinizin iştahını artırabilir ve onları yemeğiniz için heyecanlandırabilir. Öte yandan, mavi ve mor gibi renkler müşterilerinizi daha az acıktırabilir.
 
Menünüz için bir renk şeması seçerken, renklerinizin birbirini tamamlamasını ve tutarlı bir temanız olmasını da istersiniz. Ek olarak, renk düzeniniz işletmenizin markasıyla da eşleşmelidir. Bu nedenle, viski barınızda elektrik mavisi bir menüye veya çocuklara uygun bir restoranda nötr kahverengi bir menüye sahip olmak istemezsiniz.
 
Menü Yazı Tipi ve Tipografi
Kullandığınız yazı tipi, menünüzü tasarlamaya geldiğinde genellikle gözden kaçar, ancak iyi düşünülmüş bir yazı tipi, satışları kolaylaştırmanıza yardımcı olabilir. Menünüz için en iyi yazı tipini seçmek için birkaç ipucu:
 
Menü öğelerinizi fiyatlarınızdan daha büyük yapın. Fiyatlarınız çok belirgin bir şekilde gösteriliyorsa, müşteriler kendilerine en çok hitap eden ürün yerine en ucuz ürünü arar.
Öğe adlarınız için büyük harf ve kalın harfler kullanabilirsiniz, ancak yemeği tanımlarken küçük harf ve normal stil kullanın.
Menünüzden dolar işaretlerini kaldırın. Dolar işareti, müşterilerin zihninde olumsuz bir çağrışım yapar ve büyük alışverişler yapma olasılıklarını azaltır.
Ana demografiniz daha yaşlı veya çok gençse, okunması kolay olması için yazı tipi boyutunuzu artırmak istersiniz.
Menünüzü Yazdırma ve Görüntüleme
Menünüzü tasarlamayı bitirdikten sonra, menülerinizi yazdırmaya ve menü kapaklarınıza eklemeye hazırsınız .
 
Menü Boyutlandırma
Menülerinizi yazdırmadan önce, menülerinizin ne boyutta olacağına karar vermelisiniz. Menüleriniz için bir boyut seçerken, seçtiğiniz düzeni, yazı tipinizin boyutunu ve menünüzdeki öğelerin sayısını göz önünde bulundurun.
 
Restoran sahiplerinin menüleri için kullandıkları bazı yaygın boyutlar şunlardır:
 
Öğle Yemeği Menüsü: 8.5"x11"
Akşam Yemeği Menüsü: 8,5"x11", 8,5"x14" veya 11"x17"
İçecek veya Tatlı Menüsü: 4.25"x11", 4.25"x14" veya 5.5"x8.5"
 
Tatlı veya içecek seçeneklerinizi sergilemek için geleneksel menüler yerine masa çadırlarını da kullanabilirsiniz.
 
Menülerinizi Yazdırma
Her müşterinin kendi hızında göz atabilmesi için yeterince menü yazdırmalısınız. Restoranınızın kaç menü yazdırması gerektiğini gösteren yararlı bir kılavuz:
 
Menü Türü Kişi / Masa Başına Sayı Restoran Başına Sayı
Kahvaltı menüsü Kişi Başı 1 Koltuk Kapasitenizin %75'i
Öğle yemeği menüsü Kişi Başı 1 Koltuk Kapasitenizin %75'i
Akşam yemeği menüsü Kişi Başı 1 Koltuk Kapasitenizin %75'i
Tatlı Menüsü 1-2 Tablo Başına Oturma Kapasitesinin %50'si
Şarap listesi Tablo Başına 1 1-10 Menüler
Sunucuyu Kontrol Et Tablo Başına 1 Her Masa için 1 + %10
Çeşitli Menü Tasarım İpuçları
Şimdiye kadar menünüz neredeyse tamamlanmış olmalıdır. Menünüze eklediğinizden emin olmanız gereken bazı son restoran menü fikirleri:
 
Müşterilerin alternatif diyetlerine uyan ürünleri bulmalarına yardımcı olmak için vegan, vejetaryen, glütensiz veya şekersiz ürünler gibi farklı ürün türleri için semboller oluşturun .
Menünüzle işiniz bittiğinde, onu taramak veya çevrimiçi hale getirebileceğiniz dijital bir sürüm oluşturmak da isteyeceksiniz. Bu, özellikle işletmenizin bir teslimat veya eve teslim hizmeti varsa önemlidir. Menünüzü çevrimiçi olarak eklerken , telefonlarında veya tabletlerinde menünüzü arayan potansiyel müşteriler için mobil uyumlu bir sürüm oluşturmak isteyeceksiniz .
 
estoranınızın menüsü, misafirlerinizin bazen bir kasiyer veya sunucudan önce ve her zaman yemeğinizden önce etkileşime gireceği ilk şeylerden biridir. Bu nedenle menünüzün olağanüstü bir ilk izlenim bıraktığından emin olmak çok önemlidir.
 
Çok fazla öğe, kötü ifadeler, kötü fotoğraflar veya uyumsuz tasarım içeren bir menü, bir lokantanın deneyiminden uzaklaşacak ve bunu telafi etmek için yemeğiniz ve hizmetiniz üzerinde baskı oluşturacaktır. Markanıza kusursuz bir şekilde uyan güzel, iyi yazılmış bir menü, misafirlerinizin en başından doğru restoranı seçmiş gibi hissetmelerini sağlayacaktır.
 
Dikkatli bir şekilde tasarlanmış bir menü, karlı menü öğelerine dikkat çekerek ve misafirler üzerinde kalıcı bir izlenim bırakarak gelir üzerinde önemli bir etki yaratabilir. Yalnızca güzel görünen şeylere odaklanmak cazip gelse de, menü öğelerinizin karlılığını ve popülaritesini aşağıdaki yöntemlerle analiz ettiyseniz, bir menüyü yeniden tasarlamak çok daha etkilidir.
menü mühendisliği analizi
. Almak
o veri
 ve okuyucunun gözünü en karlı öğelerinize çekerek menünüzü tasarlarken avantajınıza kullanın.
 
Bu 10 restoran menü tasarımı fikri ve ipucu, menünüzün nasıl görünmesi gerektiği konusunda stratejik kararlar almanıza yardımcı olacaktır. Bir menünün nasıl tasarlanacağını öğrenmek ve bunu iyi yapan restoranlardan ilham almak için okumaya devam edin.
 
Restoran Menü Şablonları
simge
KAYNAK
Restoran Menü Şablonları
Menü tasarımınız için bir başlangıç ​​noktası olarak veya menülerinizi yenilemek için bu menü şablonlarını kullanın.
 
İNDİRMEK
10 Menü Tasarımı İpuçları ve Örnekler
1. Göz Hareketi Modellerini Düşünün
Bazı menü mühendisliği uzmanları, bir menüyü okurken gözlerimizin genellikle sayfanın ortasından başladığını, ardından Altın Üçgen olarak adlandırılan sağ üste, ardından sol üste geçtiğini söylüyor. Bazıları ise insanların gözlerinin hemen sayfanın üst kısmına veya sağ üst köşeye gideceğini söylüyor.
 
Ama bir göre 
Kore araştırma çalışmasına göre
 Journal of Global Business and Technology'de, yemek yiyenlerin üçte birinin gördükleri ilk ürünü sipariş etme olasılıkları daha yüksek ve 
San Francisco Eyalet çalışması
 misafirlerin sol üstten başlayarak menüleri kitap gibi okuduğunu söylüyor. 
 
İpucu: Üslerinizi örtün. Menünüzün sol üst, sağ üst ve ortasına yüksek marjlı yemekler koyun.
 
menü 
Alimentari ve Vineria Il Buco, New York'ta
 sadece bunu yapar ve bu alanların üçüne de karlı ürünler yerleştirir.
 
 
 
2. Beyaz Alanı İyi Kullanın
İnsan gözü dağınıklıktan nefret eder. 
Çalışmalar gösteriyor 
bu iyi boşluk, okuyucunun anlama oranını %30'a kadar artırır. Menü öğelerinizin ve açıklamalarınızın parlamasını istiyorsanız, yemek menüsü tasarımınıza sağlam miktarda beyaz alan eklemeyi planlayın.
 
İpucu: Estetiği geliştirmek ve misafirin bunalmamasını sağlamak için biraz boşluk bırakın.
 
Audrey, Los Angeles'ta Hammer'da
, bununla harika bir iş çıkarıyor. Restoran menüsünün dört köşesinde adlarını yaratıcı bir şekilde vurgularlar ve her bölümün etrafındaki beyaz boşluk, okuyucunun bilgiyi işlemesine ve mükemmel yemeği seçmesine yardımcı olur.
 
 
 
3. Görsel Yön için Kutuları ve Renkleri Kullanın
Bir menü öğesi önemliyse - veya daha da iyisi, bunun karlı olduğunu biliyorsunuz - onu vurgulayın! Spotları tam olarak bakmaları gereken yere koyan tasarım öğelerini kullanarak misafirlerinizi menünüzde gezdirin.
 
Yapabiliyorsanız, menünüzü oluşturması için bir grafik tasarımcı veya sanatçı kiralamak, markanızın bir lokantada kalmasını sağlamanın harika bir yolu olabilir. Bir menü tasarım uzmanı, menünüzü herhangi bir ihtiyaca göre tasarlamanıza da yardımcı olabilir.
menü mühendislik verileri
 sahip olduğunuz: Yıldız menü öğelerinize (yüksek kâr, yüksek popülerlik) ve Bulmacalarınıza (yüksek kâr, düşük popülerlik) dikkat çekmek için çizgileri, renkleri ve çizimleri ustaca kullanabilirler. 
 
Menü mühendisliği hakkında daha fazla bilgi edinmek için göz atın 
tam uzunlukta ücretsiz çevrimiçi kursumuz.
 
 
İpucu: Markanızı geliştirmenize ve menünüzü öne çıkarmanıza yardımcı olabilecek bir sanatçı veya grafik tasarımcı bulun.
 
Los Angeles'ta Birdie G
sadece güzel ve akılda kalıcı değil, aynı zamanda misafirlerinin sipariş etmesini istedikleri menü öğelerine de dikkat çeken çarpıcı bir menüye sahiptir. Grafik tasarımcı ile çalıştılar
Sheila Buchanan
, menüyü hayata geçirmek için güzel renk kombinasyonları ve etrafa dağılmış küçük kuşlar kullanan. 
 
 
 
Menü Mühendisliği Kursu
simge
KAYNAK
Menü Mühendisliği Kursu
Menünüzden en iyi şekilde yararlanmak için bu kursu alın. Menü psikolojisi ve tasarımı, menünüzü çevrimiçi yönetme ve satışları artırmak için menünüzü uyarlama hakkında bilgi edinin.
 
İNDİRMEK
4. Dolar İşaretlerine Elveda Deyin ($)
Cornell'de okumak
 Dolar işareti ($) olmayan bir menüden sipariş verenlerin, geleneksel fiyatlı bir menüden sipariş verenlerden önemli ölçüde daha fazla para harcadıklarını buldu. 
 
Konuya gelince, konuklarınız menü öğesinin yanındaki sayının ne anlama geldiğini bilir. Dolar işaretleri, para harcama konusunda olumsuz çağrışımları tetikler, bu yüzden onları tamamen atlayın.  
 
İpucu: Dolar işaretlerini kaldırmayı düşünün ve fiyatları tek bir sütunda listelemeyin, çünkü hemen karşılaştırmaya davet eder.
 
NS 
REYLA, Asbury Park, NJ'de
, temiz, güzel menüleri net kategorilere ayrılmıştır ve fiyatlar dolar işareti olmadan listelenmiştir. 
 
 
 
5. Seçim Yükünü Azaltın 
Bournemouth University'de okuyor 
çok az ve çok fazla menü seçeneği arasında tatlı bir nokta olduğunu keşfetti. Yemek yiyenler, nerede yeneceklerini seçmekten bunalmış durumda. Restoranınıza yerleştikten sonra, onları yüzlerce seçenek arasında elemeye zorlamayın.
 
Misafirlerinizin karar vermesine yardımcı olmak için menünüzdeki her öğenin benzersiz olması gerektiğini de unutmamak önemlidir. İki farklı biftek yemeğine sahip olmak bir bolluk hissi yaratabilir gibi görünebilir, ancak gerçekte sadece misafirlerinizin seçim yapmasını zorlaştırır ve iki ürün birbiriyle rekabet eder.
 
Süper uzun bir menüye sahip olmak satışlara da zarar verebilir: Konukların siparişlerini vermeleri daha uzun sürdüğünde, masanın dönüş süresini yavaşlatır, bu nedenle ön büro personeliniz bir vardiyada daha az misafire hizmet eder. Evin arkası operasyonları için de kısa bir menünün yönetimi çok daha kolaydır ve her yemeğin daha iyi uygulanmasına yol açabilir.
 
İpucu: Menünüzü kısa ve düzenli tutun.
 
Evrim Mutfağı, San Antonio, Teksas
, bununla harika bir iş çıkarıyor. Bölüm başına 4-5 menü öğesi vardır ve menülerindeki her yemek benzersizdir: hiçbir öğe diğerinin ayak parmaklarına basmaz.  
 
 
 
6. Kelimelerin Gücünden Yararlanın
Bir yemeğin tadını iletmek için menü öğesi açıklamalarını kullanın. "Tuzlu", "tereyağı" ve "gevrek" gibi kelimeler, içgüdüsel bir açlık tepkisi ortaya çıkarır. Restoranın kişiliğini ve her yemeğe koyduğunuz sevgiyi yansıtmak için açıklamaları kullanın.
 
Bir 
Brian Wansink tarafından yapılan deney
Cornell Üniversitesi'nde açıklayıcı menü etiketlerinin bir ürünün satışlarını %27 oranında artırdığını ve müşterilerin yemeklerinden daha memnun hissetmelerine neden olduğunu buldu. Bu da, daha olumlu müşteri geri bildirimlerine yol açtı (ürün parlak açıklamaya uygun olduğu sürece).  
 
İpucu: Menü açıklamanızı yazarken oldukça açıklayıcı bir dil kullanın. 
 
SuMiao Hunan Mutfağı, Cambridge, MA
harika betimlemeleri var Menüleri yemeklerini “günlük tilapia avı”, “on üç baharat”, “wok-fırçalı” gibi kelimelerle açıklıyor. Bu menü, fazla endişe duymadan açıklayıcı olma konusunda harika bir dengeye sahiptir. Restoranın eğlence ve yemek odaklı tonuna mükemmel uyum sağlar. 
 
 
 
ABONE OL
Restoran haberleri, tavsiyeler ve hikayeler - doğrudan gelen kutunuzda.
Eğlenceye katıl. Size spam göndermeyeceğimize söz veriyoruz, yemin ederim.
 
Bültene üye ol
E-posta
Bilgilerinizi gizlilik bildirimimize göre ele alacağız .
 
7. Fotoğrafları Kullanmayı Düşünün
Ünlü menü mühendisi 
Gregg Rapp bulundu
bir gıda maddesinin yanına güzel görünen bir resim eklemek, satışlarını %30 oranında artırıyor. Yine de bir uyarı: Menünüzde veya sosyal medyanızda vasat fotoğraflar kullanmayın. Kötü fotoğraflar kullanmaktansa hiç fotoğraf kullanmamak daha iyidir.
 
Menünüzde fotoğraf kullanmak istemiyorsanız - özellikle de bunları basmak çok pahalı olabileceğinden - menüye restoranınızın Instagram tanıtıcısını "eğer isterseniz Instagram'ımıza göz atın" gibi bir çağrı ile yazabilirsiniz. yemeklerimizden herhangi birinin önizlemesini yapmak istiyorum.” Kolay erişim için bir QR kodu veya bit.ly bağlantısı bile ekleyebilirsiniz. Instagram'ınızın güzel fotoğraflarla dolu olduğundan emin olun ve düzenli olarak güncelleyin. 
 
İpucu: Özellikle dijital menü panosu tasarımında, yemek yiyenleri cezbetmek için yüksek marjlı öğelerin yüksek kaliteli fotoğraflarını kullanmayı düşünün - aynı şey çevrimiçi sipariş sayfanız için de geçerlidir (daha fazlası aşağıda).
 
NS 
Douzo Suşi
Boston, MA'da, tüm menü siyah bir arka plan üzerine yerleştirilmiş yüksek kaliteli fotoğraflarla sergileniyor. Görsel olarak heyecan verici ve yemek yiyenlerin daha önce hiç sahip olmadıkları bir şey sipariş etmelerini sağlayabilir.
 
 
 
8. Tüm Duyuları ve İhtiyaçları Düşünerek Tasarım
Fiziksel restoran menü tasarımınızı oluştururken, her şeyden önce tüm misafirleriniz için kullanılabilir ve okunaklı olduğundan emin olmak istersiniz.
 
Menünüzün boyutunun yönetilebilir olduğundan emin olun. Çok büyükse, masada tutmak garip olacaktır. Çok küçük ve bazı misafirler bunu okumakta zorlanacaklar. 
 
Görme engelli misafirleriniz için dikkat edilmesi gereken bir diğer nokta ise, menünüz birçok fast-casual restorandaki gibi bir hazırlık alanının üzerindeki bir panoda yer alıyorsa, okumakta zorlanabilirler. Buradaki çözüm, büyük bir yazı tipinde menünün birkaç kopyasını elinizin altında bulundurmak ve ihtiyacı olan misafirlere sunmaktır. 
 
Kolay erişimli bir QR kodu aracılığıyla bir dijital menü de burada iyi bir fikirdir. Konukların telefonlarında tarayabilecekleri büyük bir QR kodu ayarlayın ve menüye yakından bakmalarına izin verin. Dijital bir menü ile istediğiniz gibi hızlı değişiklikler de yapabilirsiniz. 
86 öğe.
 
 
Diğer duyulara gelince, menünüzün dokunuşa hoş geldiğinden emin olun. Sağlam kağıt seçin ve restoranınızın tarzına bağlı olarak, sık sık değiştirmek zorunda kalmamak için menülerinizi lamine etmek veya temizlenebilir kartlara yazdırmak isteyebilirsiniz.
 
Devamını oku
10 Adımda Sıfırdan Restoran Menüsü Nasıl Yapılır?
MENÜ + YEMEK
10 Adımda Sıfırdan Restoran Menüsü Nasıl Yapılır?
Mükemmel restoran menünüzü geliştirmek, tasarlamak ve tasarlamak için bilmeniz gereken her şey.
 
9. Markanıza ve Kişiliğinize Sadık Kalın 
Günün sonunda, restoran menünüzün genel restoran markanızla uyumlu olduğundan emin olmak istersiniz. Yemek seçimlerinizin ötesinde, renk düzeniniz, yazı tipiniz, aralığınız ve kompozisyonunuz, aradığınız stili ve havayı yansıtmak için önemlidir. Bir bar menüsü, kaliteli bir restorandan çok farklı görünecek. Ve hızlı-rahat bir restoran, oturulan bir restorandan tamamen farklı bir menü düzenine sahip olacak. 
 
Müşteriniz, yemeğiniz ve konseptiniz için tasarlayın ve yolun her adımında markanıza sadık kaldığınızdan emin olun. 
 
Boston'ın 
tuzlu kız
bunu iyi yapıyor. Menüleri, markalarını ve genel restoran deneyimini renkler ve çizimler aracılığıyla mükemmel bir şekilde yansıtıyor. Hızlı bir bakışta, bunun bir deniz ürünleri restoranı ve çiğ bar olduğunu ve renkleri ve görüntüleri taze, yaz hissi veriyor. 
 
  
10. Web Sitenizde ve Sipariş Sisteminizde Çevrimiçi Menünüzü Optimize Edin
Akşam yemeği yiyenler nerede yemek yiyeceğine karar vermeden önce bir menüyü incelemeyi sevdiğinden, menünüzün çevrimiçi olarak kolayca okunabilir olduğundan emin olmak isteyeceksiniz. Güzel tasarımının tüm ihtişamıyla görülebilmesi için menünüzün PDF'sini web sitenize yükleyebilirsiniz, ancak menünün doğrudan web sayfasına (HTML metninde) yazılması iyi bir fikirdir, böylece ekran okuyucu kullanan konuklar gelmeden önce menünüzü de deneyimleyebilirsiniz. 
 
Ayrıca, çevrimiçi sipariş sisteminizin, çevrimiçi sipariş menünüzü markanıza uyacak şekilde kişiselleştirmenize olanak tanıdığından emin olmak harika bir fikirdir. En önemlisi, çevrimiçi müşteriler evlerinden ne alacaklarını görmeyi sevdiklerinden, her menü öğesinin yüksek kaliteli görüntülerini yükleyebilmek istiyorsunuz. Onlara menü öğeleri hakkında sorular sorun, bu nedenle çevrimiçi menünüzdeki fotoğraflar ve açıklamalar aracılığıyla olabildiğince fazla bilgi vermek buradaki harekettir. 
 
 
simge
 
Daha iyi bir çevrimiçi sipariş sisteminin restoranınızı büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğini öğrenin.
 
 
Menü Tasarımı Önemlidir!
Akıllı menü tasarımı, başarılı bir restoran stratejisinin bir bileşenidir: Menünüzün tarzınızı ve yemeğinizi yansıttığından ve en karlı öğelerinizi öne çıkardığından emin olun.
 
Menünüzü yeniden tasarlamaya başlarken biraz yardım istiyorsanız, 17 menü şablonumuza göz atın ve bunları restoranınızın markasına uyacak şekilde özelleştirin.

- Bizimle İletişime Geçin -
whatsapp Yaz