Kurumsal logo tasarımı


Logo Tasarımınız
Logo tasarımınız, bir logo işareti, tipografik çözüm veya her ikisinin bir kombinasyonunu kullanarak işinizi en basit haliyle tanımlar.

Hepsi bu kadar. Logo tasarımınız, işletmenizin mümkün olan en basit görsel temsilidir.

Nike's tick'ten Mcdonald's'ın Altın kemerlerine kadar en iyi logolar mümkün olduğunca basittir.

Logo Tasarımı Ne Yapar?
Logo tasarımınızın çeşitli işleri vardır. Her birine daha ayrıntılı bir göz atalım.

Logo tasarımınız güven ve marka bilinirliği oluşturur
Kitleniz ve müşterilerinizle güven ve tanıma oluşturmak, işinizin başarısında önemli bir rol oynayabilir.

Logonuzu bir şeye koyduğunuzda, resmi olarak "onay mührü" veriyorsunuz."Ve tıpkı Film Eleştirmenleri, yemek eleştirmenleri ve diğer yorumcular gibi, bu da bir şey ifade ediyor.

Logo tasarımınızı bir şey üzerinde tutarak, markanızın verdiği sözü yerine getirmesini garanti edersiniz ve müşterileriniz buna güvenebilir.

İnsanlar logoları tanır. Ve bu, logo tasarımınızın sizin için yapması gereken en önemli şeylerden biridir. Tanıma ve güven oluşturun.

Nike'ın logosunu düşünün. Her yerde görünür ve her seferinde ne olduğunu bilirsiniz.

Logonuzun müşterileriniz için de aynısını yapması gerekiyor.

Logo Tasarımınız Sizi Rakiplerinizden Ayırır
Şirketinizi farklı şeyler olarak adlandırmanın yanı sıra, logo tasarımınız rakiplerinizden farklı olmanıza yardımcı olacaktır.

McDonalds vs Burger King'i düşünün. İki yaygın olarak bilinen ve tanınan burger zincirleri.

Burger King daha iyi burgerlere sahipken (bu doğru, beni duydun!), McDonald's tartışmasız daha başarılı bir logoya sahip.

Bahse girerim şu anda kafandaki McDonald's logosunu düşünebilirsin. Ancak Burger King logosu biraz bulanık olabilir.

Altın kemerler her seferinde kazanır. Ne olduklarını biliyorsun. Logo bana McDonald's cipslerini (patates kızartması) koklatıyor ve arabama atlamak ve bir tane almak için dışarı çıkmak istememi sağlıyor.

Ve bunun nedeni…

Logo tasarımınız markanızı görsel olarak en temel haliyle temsil eder
McDonald's logosu kazanır, çünkü markayı mümkün olan en temel biçimde görsel olarak temsil eder.

Altın kemerler, Mcdonald's'ın ilk harfi olan m'yi oluşturur, ancak “kemerler” in altın olması size patates kızartmasını hatırlatır. Sonra koku, sonra arzu. Tüm logo markanın düşüncelerini çağrıştırıyor.

Logolarını sadece markalarını temsil etmek için kullandılar.

Ve bu nedenle, tüm zamanların en başarılı logolarından birine sahipler.

Kayıt için, Mcdonald's'ın en büyük hayranı değilim, ancak markalarının, marka kimliğinin ve logo tasarımının gücü ile tartışamazsınız.

Sonuç: Logo tasarımı nedir?
Logo tasarımı, bir işletmeyi belirtmek için kullanılabilecek bir markalaşma ve pazarlama aracıdır.

Basitçe söylemek gerekirse, logonuz iş markanızı temsil eder. Bu, marka sadakati oluştururken müşterilerinizin güvenmeye ve tanımaya başladığı basit bir şeydir.

Logo tasarımını her gün görüyoruz, çoğu logo tasarımı bir iş bağlamında veya bir işi temsil etmek için kullanılıyor.

Bir logo tasarımı bir gösterge olarak kullanılır. Bir şey iletir; bir mesaj, bir duygu veya bir hikaye. Beynindeki bir şeyle rezonansa girer ve bir hikaye anlatır.

En iyi Logo Tasarımı
Lüks Logo Tasarımı
Modern Logo Tasarımı
Yaratıcı Logo Tasarımı
Basit Logo Tasarımı
Sade Logo Tasarımı
Muhafazakar Logo Tasarımı
Profesyonel Logo Tasarımı
Özel Logo Tasarımı
Yeni nesil Logo Tasarımı
Uygun Logo Tasarımı
Logo Tasarım

Markalaşma, işletmenizin konuşma şeklidir ve tasarım, ne kadar prezentabl olduğu ile ilgilidir. Demlendiğinde, müşterilerin size olmasını sağlamanın sihrini harekete geçirirler. Logo tasarımı, sosyal medya markalaşması, ambalaj tasarımı veya web tasarımı olsun, sizin için karşı konulmaz bir tasarım tonu yaratmak için yaratıcılığı sanatsal fırçalarla birleştiriyoruz.
Markalaşma, dijital pazarlama ekibimizin işinize uygun benzersiz bir marka imajı oluşturmak için bir araya geldiği bir düşünce sürecidir. Marka, bir işletmenin imajını tanımlarken tasarım, bir işletmenin görsel görünümünü belirler.

Modern logo tasarımı ve markalaşma hizmetleri birbiriyle iç içedir; marka felsefesinin tam olarak anlaşılması, sağlam bir tasarım geliştirme temeli sağlar. Bizim için bir işi markalaştırmak benzersiz bir yaratıcı süreçtir ve tüm özü bir tasarıma dönüştürmek, kabul etmeyi sevdiğimiz bir meydan okumadır.

Logo, işletmenizin kimliğidir ve merak ediyoruz, profesyonel bebeğiniz için ısmarlama bir logo tasarımından nasıl taviz verebilirsiniz?

Tek kelime etmeden hakimiyetinizi ilan edin ve geride iz bırakan bir kimlik yaratın. Tasarladığımız logolarımız yüzlerce işletmeyi sembolize etti, daha ne bekliyorsunuz?

Logonuz, marka kimliğinizin görsel temelidir.
Tasarım önemlidir ve buna ihtiyacınız var! Özellikle insanların size para vermesini ve dünyaya sizden bahsetmesini istiyorsanız. Markanıza yatırım yaptığınızda, küçük işletmenizin gelişmesini sağlarsınız.

Marka bilinci oluşturma veya logo tasarımı hakkında bir sorunuz mu var? Aşağıya bir yorum yazın! Küçük işletmeniz için tasarlanmış profesyonel bir logoya mı ihtiyacınız var? İletişime geçin . Logo tasarımlarımızdan bazılarını buradan görüntüleyin .

Basit bir ikonik öğe kullanın
Her ne kadar iyi marka isimleri% 72 kelimeler ya da kısaltmalar oluşur , o isimler tipografi kullanarak birilerinin zihninde bir görüntü yaratır. Aynısı grafik öğeler, semboller ve simgeler için de yapılabilir.

Görsel bir öğe ilgi katar ve logonuzu unutulmaz kılar. 10 saniye boyunca tüketicinin dikkatini çekmesi , ezberlemesi ve onun hakkında fikir oluşturması gerekiyor.

Bazı tasarımcılar, metni değiştirerek veya belirli durumlarda kendi başına kullanılabilecek resimli bir simge ekleyerek bunu oluşturur. Tüm resimlerin orijinal olduğundan ve küçük resimlerden olmadığından emin olun. Zamanla ve tutarlı kullanımla görsel bir ilişki gelişecektir

İşletmenizin neden bir logoya ihtiyacı var?
İyi tasarlanmış bir logo güven oluşturur ve insanların bağlı kalmasını sağlar. 

Potansiyel müşterilere kim olduğunuzu, ne yaptığınızı ve bunun onlara nasıl fayda sağladığını söyler. İşinizle ilgili önceden bilgisi veya deneyimi olmayan kişilere harika işler yaptığınızı bildirir.

Logonuz profesyonellikten uzak görünüyorsa, insanlar şüphesiz ürünlerinizi ve hizmetlerinizi ne kadar iyi sunabileceğinizi sorgulayacaktır. Sırf daha yasal göründükleri için geri düğmesine bastınız mı veya bir şirketi diğerine tercih ettiniz mi? İnsanlar ani kararlar verir ve kötü tasarım insanları terk eder.

Tüketiciler için öne çıkmak, markanızı hatırlamalarını sağlamak ve sizinle olumlu çağrışımlar oluşturmak için güçlü bir logo geliştirin. Logolar, insanların anıları ve duygularıyla bağlantılı derin sembolik bir ilişkiye sahiptir.

Örneğin Nike'a hızlıca bir göz atalım. Swoosh sadece bir swoosh. Ancak, bu sembolle olan bağlantımız, koşarak dünyayı daha iyi bir yer haline getirme vizyonlarıyla ilgili her şeye sahiptir. Bu güçlü fikir, markalarını tanımladı ve logoları bunu ileterek işletmelerini gelişmeye teşvik ediyor. Zamanla ve birçok tutarlı marka pazarlamasıyla logonuz da işletmeniz için aynı şeyi yapmalıdır.

Logo tasarımınıza yatırım yapın. Güvenilirliğinizi artırmak ve tüketicileri çekmek için en önemli şey budur.

İyi bir logo nasıl oluşturulur?
Küçük işletme logosunun, hedef kitlenizle hızlı bir şekilde bağlantı kurmak için net ve yorumlanması kolay olması gerekir. Birden fazla medya platformunda çalışması ve her boyutta etkili olması için logonuzu basit tutmanız önemlidir.

Büyük şirketlerin aksine, küçük markaların çoğu, insanların işinizi ilişkilendirdiği yıllarca marka bilinirliğine veya tüketicilerin işinizin ne yaptığını anlamalarına yardımcı olmak için büyük bir pazarlama bütçesine sahip değildir. Bu nedenle, logonuzun kim olduğunuzu ve ne yaptığınızı anında net bir şekilde iletmesi gerekir.

Konseptten kullanıma sunmaya kadar, markanızı tek bir işarete dönüştürürken göz önünde bulundurmanız gereken çok şey var. Ancak, harika bir küçük işletme logosunun yalnızca üç şeye ihtiyacı vardır: harika tipografi, basit renkler ve güçlü bir görsel öğe.

Biz değerlerinizi temsil eden tipografiyi seçin
Bir logo ve marka oluştururken renklerin, resimlerin veya grafiklerin kullanımı kadar yazı karakterlerinin seçimi ve nasıl düzenlendiği de önemlidir. Niye ya? Çünkü insanlar nasıl hissettiklerini belirlemek için bir kelimenin görünüşünü bir kelimenin gerçekte ne söylediğiyle ilişkilendirir.

Güçlü markalaşma duygusal bağlantıyı kışkırtır. Tipografinizin ilgi çekmesini, güveni artırmasını ve iyimserliği teşvik etmesini istiyorsunuz. Tipografi, insanların aktif olarak farkında bile olmadan bu tür duyguları harekete geçirmenin bir yoludur.

Tipografi, ses tonunu ve kişiliği iletmek için kullanılır. Şirketinizin neyi temsil ettiğini yansıtan tipografiyi seçin; ister zarif, ister geleneksel, ister tuhaf, ister modern olsun.

Mobilyaya benzer şekilde, tipografi de estetik açıdan hoş ve aynı zamanda işlevsel olmalıdır. Tipografi seçiminiz önemlidir çünkü kullanıcı deneyimini etkiler.

Şirketinizin adının açık ve okunaklı olduğundan emin olun. Logonuzun nasıl kullanılacağını düşünün: logonuz ekranlarda, kartvizitlerde, antetli kağıtlarda, tabelalarda ve ambalajlarda sadece birkaçını belirtmek için görünebilir. Uzaktan ve yakından okunabilmelidir. Logonuzda bir grafik öğesi varsa, tipografinizin simgeyle dengede olduğundan emin olun.

Kendinize sorun, tipografim etkili bir temsil, iletişim ve görsel çekicilik düzeyine ulaşıyor mu? Cevabınız kesin bir evet değilse, yeniden markalaşma zamanı gelmiş olabilir.

Renkleri akıllıca seçin
Logonuzun rengi, nasıl algılandığını belirleyecek ve satın alma kararlarını yönlendirme gücüne sahip olacaktır. Renk duyguları tetikler ve anlam verir. Ve pazarlamanız genelinde tutarlı bir şekilde kullanıldığında renk , marka bilinirliğini %80'e kadar artırır .

Doğru renkler sektörünüze ve hedef pazarınıza bağlıdır. Muhtemelen belirli endüstrilerin belirli renklere bağlı kaldığını fark etmişsinizdir. Örneğin, mavi güvenlik ve güvenilirliği ifade ettiği için finansal kurumlar blues kullanma eğilimindedir. Markalar, ürünlerine ve hizmetlerine olan güveni artırmak için maviyi kullanır.

Renk(ler)inizi tüketicilerin deneyimlemesini istediğiniz duygulara ve yapmalarını istediğiniz eylemlere göre seçin. İnsan psikolojisini, kültürünü, eğilimlerini ve bağlamını dikkate alın.

Markanızın rengi bir hikaye anlatmalı. Değerlerinizi iletmeli ve alanınızdaki diğer kişilerle karıştırılmayacak kadar benzersiz olmalıdır.

En güçlü markalar, üçten az ana renkten oluşan basit bir renk paletine bağlı kalırlar. Ayrıca degradeler yerine düz renkler kullanırlar. Renklerin ekranda ve baskıda farklı göründüğünü unutmayın. Renklerinizi doğru şekilde oluşturabildiğinizden emin olun (Pantone, CMYK, RGB, Hex).

Küçük İşletmeniz İçin İyi Bir Logo Neden Önemlidir?

Birkaç şeyi açıklığa kavuşturalım: logonuz ve web siteniz markanız değil. Markanız, insanların şirketiniz hakkında sahip olduğu deneyim ve algıdır. Markalaşma, markanızı (strateji) oluşturmak için gerçekleştirilen eylemlerdir. Ve bir marka kimliği, markanızın somut ifadeleridir (logo, tipografi, renkler vb.).

Bununla birlikte, logonuz işletmeniz için önemlidir çünkü sahiplik, kalite ve değerleri iletir. Ürünlerinize, kartvizitinize, web sitenize, sosyal medyanıza ve en önemlisi müşterilerinizin zihnine işlenir.

Logonuz muhtemelen insanların şirketinizle ilk etkileşimlerinden biri olacaktır ve sağlam bir ilk izlenim bırakma , kaliteli bir hizmet sunduğunuzu gösterme ve amacınızı görsel olarak ifade etme fırsatınızdır .

Logo nedir ve onu iyi yapan nedir?
Logo, insanlara küçük işletmenizin adını söyleyen ve vizyonunuzu temsil eden görsel bir sembol oluşturan metin ve görüntülerin birleşimidir. Marka kimliğinizin büyük bir parçası (insanlar ne görecek).

İyi bir logo akılda kalıcıdır, sizi diğerlerinden ayırır ve marka sadakatini teşvik eder. Nasıl? İçinde inşa edilmiş bir anlamı var. Niye ya? Çünkü işletmenizin inanç sistemi, temel değerleri, amacı, misyonu ve vizyonu markanızın üzerine inşa edildiği şeydir. İnsanların hatırladığı ve arkadaşlarına anlattığı şey budur; logonuz değil.

Hiç kimse logonuzla gerçekten ilgilenmiyor (grafik tasarımcılar veya tasarıma önem verenler hariç). İnsanların gerçekten umursadığı şey, deneyimleri ve markanızın neyi savunduğudur. İyi tasarım sadece yüzeyde profesyonel görünmekle kalmaz, aynı zamanda daha derin bir şeyi ifade eder. 

markalaşma nedir?

Marka bilinci oluşturma kesinlikle hafif bir konu değildir – konuyla ilgili tüm yayınlar ve yüzlerce kitap yazılmıştır, ancak kısaca açıklamak gerekirse, bir 'markayı' şekillendirilmiş bir 'kişiliğe' sahip bir organizasyon, hizmet veya ürün olarak tanımlayabilirsiniz. izleyicilerin algılarına göre. Bu notta, bir tasarımcının bir marka "yapamayacağını" da belirtmek gerekir - bunu yalnızca izleyici yapabilir. Bir tasarımcı markanın temelini oluşturur .

Pek çok insan bir markanın yalnızca birkaç unsurdan oluştuğuna inanır - bazı renkler, bazı yazı tipleri, bir logo, bir slogan ve belki de eklenen bazı müzikler. Gerçekte, bundan çok daha karmaşıktır. Bir markanın 'kurumsal bir imaj' olduğunu söyleyebilirsiniz.

'Kurumsal bir imaja' sahip olmanın ardındaki temel fikir ve temel kavram, bir şirketin yaptığı her şeyin, sahip olduğu ve ürettiği her şeyin bir bütün olarak işletmenin değerlerini ve amaçlarını yansıtması gerektiğidir.

Şirketi oluşturan, onu yönlendiren, neyi temsil ettiğini, neye inandığını ve neden var olduklarını gösteren bu temel fikrin tutarlılığıdır. Sadece bazı renkler, bazı yazı tipleri, bir logo ve bir slogan değildir.

Örnek olarak, iyi bilinen bir bilişim şirketi olan Apple'a bakalım. Bir şirket olarak Apple, gönüllülük, iyi amaçların desteklenmesi ve topluluğa katılım ile karakterize edilen hümanist bir şirket kültürü ve güçlü bir kurumsal etik yansıtır. İşletmenin bu değerleri, yenilikçi ürünlerinden ve reklamlarından müşteri hizmetlerine kadar yaptıkları her şeyde kendini gösterir. Apple, insanlarla gerçekten bağlantı kuran, duygusal açıdan hümanist bir markadır – insanlar ürünlerini veya hizmetlerini satın aldıklarında veya kullandıklarında; hatta bir kabile gibi markanın bir parçası olduklarını hissediyorlar. Markalarını yaratan bu duygusal bağdır – sadece ürünleri ve küçük bir logo değil.

Logo nedir?

Bir logonun ne olduğunu anlamak için önce ne için olduğunu anlamamız gerekir.

Bir logo… tanımlama içindir .

Bir logo, bir marka, bayrak, sembol veya imza kullanarak bir şirketi veya ürünü tanımlar. Bir logo şirketi doğrudan satmaz veya nadiren bir işletmeyi tanımlamaz. Logolar anlamlarını simgelediği şeyin kalitesinden alır, tam tersi değil - logolar kimlik için vardır, açıklamak için değil. Özetle, ne logo aracı ne daha önemlidir görünüyor gibi.

Bu kavramı göstermek için logoları insanlar gibi düşünün. Kendimizi “her zaman pembe giyen ve sarı saçlı adam” gibi kafa karıştırıcı ve unutulabilir tanımlamalardan ziyade isimlerimizle – James, Dorothy, John – olarak anılmayı tercih ederiz. Aynı şekilde, bir logo işletmenin ne yaptığını tam anlamıyla açıklamamalı, daha ziyade işletmeyi tanınabilir ve akılda kalıcı bir şekilde tanımlamalıdır.

Şunu da belirtmek önemlidir ki, ancak bir logo tanıdık hale geldikten sonra, insanların isimlerini tanımak için ne kadar çok öğrenmemiz gerektiği gibi, aynı şekilde yapması amaçlanan şekilde işlev görür.

Logo, bir işletmeyi veya ürünü en basit haliyle tanımlar .

Özet:
Marka – Bir bütün olarak algılanan duygusal kurumsal imaj .
Kimlik – Genel markanın bir parçasını oluşturan görsel yönler .
Logo – Bir işareti veya simgeyi kullanarak bir işletmeyi en basit haliyle tanımlar .


Dikkat
İnsanların dikkatini çeken, akılda kalıcı, basit ve özenle hazırlanmış bir logoya sahip olmak çok önemlidir, böylece insanlar ilk kez onunla kişisel düzeyde ilişki kurup kurmadıklarını görürler, onunla bağlantı kurarlar. İlk izlenimleri yakalamak markanızın en önemli parçasıdır; logonuz hedef kitlesine hitap etmiyorsa, siz de konuşamazsınız.


Terfi
Logo tasarımınız işletmenizi tanıtmak için oluşturulmalıdır . Bir logo, size yardımcı olmak, soru sormak, sizi anlamak, tavsiye vermek, açıklamak ve etkili, yüksek kaliteli ve gurur duyabileceğiniz bir şey yapmak için zaman ayırmaya istekli profesyonel bir tasarımcı tarafından tasarlanmalıdır .
Araştırmalar, insanların bir fikri metin yerine görselle daha iyi tanıdığını ve ilişkilendirdiğini söylüyor: Kaç kez birinin "İsimler konusunda berbatım!" dediğini duydunuz. Bazen bir kişinin yüzünü hatırlarız ama adını hatırlamayız.

Büyümek
Bir logo , doğru hedef kitleye ulaştığında şirketinizin büyümesine yardımcı olur . Örneğin: bir şaraphaneniz varsa ve şarabın inceliklerini takdir eden bir müşteri tabanıyla çalışmak istiyorsanız, ancak çocukça veya aptal bir etiketiniz varsa, umduğunuz müşteriyi getiremeyebilirsiniz - bu uygun değil hedef pazarınızla.
Şirketinizin kimliği logonuzla temsil edilir ve bu gürültülü dünyada öne çıkması gerekir. Logonuz iyi yapılmışsa, müşterilerinizin ve müşterilerinizin işinize önem verdiğinizi bilmeleri için önemsediğinizi ve güvenilebileceğinizi gösterecektir.
Uzun lafın kısası: logonuz benzersiz, akılda kalıcı, basit ve hedef pazarınıza odaklanmış olmalıdır. Bunun amacı, müşterileri yakalayarak ve elde tutarak şirketinizi büyütmektir.

Logo Tasarımı Neden Önemlidir?
İlk İzlenimler Her Şeydir
Logo tasarımı esasen markanızın ve işletmenizin yüzüdür, bu nedenle etkili bir ilk izlenim bırakmanız gerekir. Logonuz, şirketinizin yeni, potansiyel müşterilere ilk tanıtımıdır, bu nedenle onlara sunduğunuz ürün ve hizmetler hakkında anında iletişim kurması gerekir. Temyiz etmesi, güven oluşturması ve müşterileri daha fazla bilgi almaya ikna etmesi gerekiyor. Logonuz hemen ilgi çekmezse, ikinci bir şans yoktur.

Sizi Rekabetten Ayırır
İşletmeniz türünün tek örneği, bu nedenle logo tasarımınızın da benzersiz olduğundan emin olmanız gerekir. Kalabalığın arasından sıyrılın ve müşterilerinize şirketinizin diğerlerinden neden farklı olduğunu göstermek için logonuzu kullanın. Doğru simge, yazı tipi seçimi ve renk şemasının birleşimi, tüm iş hikayenizle birlikte değerlerinizi ve misyonunuzu aktarır. Farklı olmaya cesaret edin ve izleyicilere neden diğerlerinden daha iyi olduğunuzu gösterin.

Marka Kimliğinizi Oluşturur
Markalaşma, işinizin arkasındaki hikayedir ve hedef kitlenizi şirketinizi satın alma konusunda etkileyecektir. Logo tasarımı markanızın sadece bir faktörü olsa da, markanızın üzerine inşa edildiği en önemli temeldir. Logonuz işletmenizin kimliğidir, bu nedenle renk, yazı tipi ve grafik seçiminiz markanız için en önemli hususlardan biridir.

Marka Bağlılığını Teşvik Eder
Bir müşteri hizmetlerinizi kullanmayı veya ürünlerinizi satın almayı ilk seçtiğinde, eğer büyük bir memnuniyet elde ederse, marka sadakati başlar. Markanızda buldukları güven, logonuzu hatırlayacakları, alışveriş yaparken logonuzu arayacakları, logonuzu göstererek sizi arkadaşlarına ve ailelerine tavsiye edecekleri anlamına gelir. Tüketiciler tutarlılığı sever ve bu aşinalık logonuzdan kaynaklanacaktır.

Kötü Logo Tasarımının Etkisi
Yaklaşık on yıl önce GAP Giyim'in bir duyurusunu hatırlıyor musunuz? marka yenileme? Yeterince yakın olan GAP Giyim'in ortaya çıkan tepkiler nedeniyle hemen eski logosuna döndüğünü hatırlıyor musunuz? İngiltere'de uygulanmamasına rağmen, tüm dünya GAP Giyim'in yeni logosu olan fiyaskoyu duydu. Müşterileri, çağdaş ve modern girişimlerinin hayranı değillerdi, bunun yerine ucuz, yapışkan ve sıkıcı olarak görüyorlardı. Müşteri gemide değilse, nedeni ve marka için ne anlama geldiğini anlamazlarsa, ayrılırlar ve bu, marka sadakatine zarar verebilir.

Her Şey Logo Tasarımınızla Başlar
Markanızı oluştururken ilk adım logo tasarımınızdır. İşletmeniz hakkında söylemek istediğiniz her şey logonuza yansıtılmalı ve daha sonra hem çevrimiçi hem de çevrimdışı tüm pazarlama faaliyetlerinizde uygulanabilecektir.


Alogo, bir ürünün, şirketin, kampanyanın veya konseptin kimliğini veya sahipliğini mümkün olduğunca akılda kalıcı bir şekilde ileten bir işaret, sembol, ticari marka veya rozettir.

Logolar nasıl kullanılır?

Bir logo birçok farklı biçimde, boyutta ve bağlamda kullanılabilir. Örneğin, bir otel logosu bir antetli kağıda veya menüye basılabilir, bir peçete veya ceket üzerine işlenebilir, metal çatal bıçak takımı üzerine kabartma yapılabilir veya binanın yan tarafında büyük bir neon tabela olarak aydınlatılabilir.

İyi bir logonun temel nitelikleri nelerdir?

Bir logo, farklı bağlamlarda tasarım netliğini koruyabilmesi için basit olmalıdır. Çok karmaşıksa, ölçeği küçültüldüğünde ayrıntıları kaybolabilir. Ayrıca, basit bir logo tasarımı daha hızlı okunur, daha kolay hatırlanır ve sonuç olarak daha anında tanımlanabilir. Şimdiye kadar en çok çoğaltılan logolardan biri olan Milton Glaser'in 'New York'u Seviyorum' logosu, bu temel niteliklerin çoğunu göstermektedir.

Bir logonun ana işlevi nedir?

Bir logo, anında ve akılda kalıcı bir kimlik taşımalı ve hedef kitlesiyle olumlu bir şekilde bağlantı kurmalıdır.

peki logolar gelişti mi?

Logolar birkaç bin yıldır şu ya da bu biçimde var olmuştur. Eski Mısırlılar ile evcil hayvanları markalı biliniyor hiyerogliflerle sahipliğini işaretlemek için. Antik Romalılar ve Yunanlılar, üreticiyi tanımlamak için çanak çömleklerini işaretlediler. Dünyanın büyük inançları, tanınma kolaylığı için tüm sembolleri benimsemiştir.

12. yüzyıldan orta çağa kadar, soyluların statüsünü ve mülkünü tanımlamak için hanedan tasarımlar (armalar) kullanıldı.

hanedan geleneği logo tasarımında bu güne kadar devam ediyor. Alfa Romeo logosu, Milano'nun en etkili ve saygın ailelerinden biri olan Visconti'nin aile armasını temsil etmek üzere tasarlanan ALFA'nın (Anonima Lombarda Fabbrica Automobili) resmi markasıdır.
Genel olarak, en yaygın erken logolar, bir zanaatkarın ürününün kökenini veya kalitesini gösteren ticari markalardı. Değerli metallerin kalitesine tanıklık eden damgalar bu uygulamaya güzel bir örnektir. Leoparın başı, 1300'den beri Goldsmiths' Company Tahlil Ofisinin ayırt edici özelliği olmuştur.

20. yüzyılın başlarında, renkli baskının tanıtılması ve reklam endüstrisinin doğuşuyla birlikte, logo tasarımları ulusal, denizcilik, hanedan ve tarımsal imgelerden oluşan bir kelime dağarcığı kullanma eğilimindeydi. Halk bu sembollerin anlamını kolayca anladı. Ulusal ve hanedan sembolleri (taçlar, bayraklar ve armalar) itibar ve statü anlamına gelirken, deniz, doğal ve tarımsal semboller (deniz manzaraları, can simidi, kuşlar, buğday sapları ve çiftlik hayvanları) saflığı ve tazeliği temsil ediyordu.

Bugün olduğu gibi, hedefli reklamcılık kavramı yoktu ve tasarımcılar tüm bu sembolleri herhangi bir ürünün reklamını yapmak için özgürce kullandılar. Örneğin sigaralar, biz onların akciğer hastalığı ve kanserle olan ilişkisini anlamadan önce, ürünlerini daha 'çekici' hale getirmek için tam sembolik kelime dağarcığı kullandılar.

Geçen yüzyılda, yaşam tarzlarımız giderek daha karmaşık hale geldi. Tersine, logoların tasarımı, daha hızlı bir dünyada tanınma kolaylığı ve hızı için daha basit hale geldi. 20. yüzyıl boyunca Shell Logosunun evrimi bu etkiyi açıkça göstermektedir. Tasarımını Raymond Loewy'nin yaptığı ve halen kullanılmakta olan 1971 versiyonu, uluslararası piyasada çeviride kaybolan İngilizce bir kelime olan 'shell' olarak markasından vazgeçmiştir. Kısacası, logo tasarımı sanatı, "Less is More" tasarım konseptini diğer grafik formlarından daha iyi gösterir.

Logolar, bugün bildiğimiz şekliyle, belirli bir hedef kitle tarafından anında tanınması için hem bilinçli hem de bilinçsiz olarak kavramlarını vermek üzere özenle tasarlanmış akıllı grafik görüntülerdir.


Müşteriler için bir logo paketinin nasıl düzgün bir şekilde bir araya getirileceği hakkında ilk yazdığımdan bu yana birkaç yıl geçti ve hem müşterilerden hem de tasarımcılardan tonlarca olumlu geri bildirim aldım. Önemine rağmen çoğu zaman gözden kaçan bir konudur. Demek istediğim, her duruma uygun yapıya, varyasyonlara ve versiyonlara sahip olmayan bir logo ne işe yarar? Baskı için mi? Dijital için mi? Manzara mı portre mi? Liste devam ediyor.

Kemerimin altındaki daha fazla deneyim ve müşterilerden gelen bir dizi yeni soruyla, müşteri deneyimini daha da iyi hale getirmek için sürecimi nasıl güncellediğimi paylaşmak istedim. Peki, 2020'de logo dosyalarınızı düzenlemenin en iyi yolu nedir? Hangi dosya formatlarını dahil etmelisiniz? Kaç logo varyasyonu sağlamalısınız? Hadi dalalım.

LOGO PAKET KLASÖR YAPISI
Dosya oluşturmaya başlamadan önce klasör yapısını ayarlayalım. Aşağıda, zip dosyanızın içindeki klasörlerin bir dökümü bulunmaktadır. İstemcilerin dosyalarının birden çok sürümünde gezinmelerine yardımcı olacak en mantıklı yapıyı bu yapı olarak buldum. Logo varyasyonları klasörü, logonuzun tüm farklı düzenlemelerini içerecektir. Sonraki bölüm, dosyalarınızı dijital ve baskı amaçlı olarak ayırır. Renk çeşitleri klasörünüz, mevcut renk seçeneklerini içerecektir. Son olarak, müşterinizin ihtiyaç duyacağı ilgili dosya türleri.

Logo paketi klasör yapısı

LOGO VARYASYONLARI
Bir logonun kullanılabileceği tüm farklı platformlar ve ortamlar ile, tek bir stil onu kesmez. Varyasyonların sayısı, tasarımın karmaşıklığına ve bileşenlerine bağlı olacaktır. Örneğin, bazı logoların üzerinde çalışacak bir sloganı olabilir. Diğer taraftan, bazı logoların hem metinle birlikte hem de metin olmadan var olabilen bir simgesi olabilir. Aralarından seçim yapabileceğiniz birden fazla stil ile bir marka yönergeleri belgesi sağlamak, müşterinize her birinin ne zaman ve nasıl kullanılacağı konusunda rehberlik etmede yardımcı olabilir.

Hangi logo varyasyonlarını sağlamalısınız?
Dikey Yönlendirme
Yatay Yönlendirme
Marka veya Simge
kelime işareti
Dikey yatay
Bir logo tasarlarken, farklı durumlar farklı yönelimler gerektireceğinden, yatay ve dikey versiyonlar oluşturmayı düşünün. Web siteleri için yatay bir sürüm genellikle en iyisidir, ancak dikey veya yığılmış bir stil, tabelalarınız veya tamamlayıcı parçalarınız için daha iyi sonuç verebilir. Bununla birlikte, bazı logoların yalnızca bir yönü olacaktır.

Marka veya Simge
Metin içermeyen marka işaretleri veya simgeler, yağma, sosyal medya hesapları veya ana logo çok küçük göründüğünde harikadır. Logonuzun bir simgesi yoksa, bu belirli durumlar için bir tane geliştirin. Örneğin, Facebook bir daire içinde simgesi için bir 'f' kullanır, ancak ana logosu bir kelime işaretidir.

kelime işareti
Bu muhtemelen müşterinizin kullanabileceği en az popüler sürümdür. Yine de sınırlı alanın olduğu senaryolar için dahil etmek faydalı olabilir.

Logo varyasyonlarına örnek

RENK UZAYLARI
Bana sorulan yaygın bir soru, yazdırma için hangi dosyayı kullanacağım? RGB, CMYK veya Pantone arasındaki farkı herkes bilemez. Bu yüzden onları ilgili dijital ve baskı klasörlerine ayırdım. Her iki klasör de birkaç önemli farkla çok benzer şekilde kurulur.

Dijital klasörünüz hem görüntü dosyalarını hem de vektör dosyalarını içerecektir. Yazdırma klasörünüz yalnızca CMYK ve Pantone klasörlerine ayrılmış vektör dosyalarını içerecektir. Şimdi merak ediyor olabilirsiniz, yazdırmam gerekmiyorsa neden dijital için vektör dosyalarına ihtiyacım var? İstemcinizin dahil olmayan farklı formatları veya boyutları dışa aktarmak istemesi durumunda RGB'de vektör dosyalarına sahip olmak kullanışlıdır. Temel olarak, vektörleştirilmiş bir logo sizi esnek tutar.

CMYK yazdırma tipik olarak müşteriler tarafından en çok kullanılır, ancak Pantone sürümlerini de dahil etmek önemlidir. Pantone renkleri hakkında daha fazla bilgi için baskıda ve dijitalde renk tutarlılığını koruma konusuna bakın .

Dijital ve baskı klasörleri

Renk Varyasyonları
Müşterinizin logosu her zaman beyaz bir arka plan üzerinde tam renkli olmayacaktır, bu nedenle farklı senaryolar için çeşitli seçenekler sunmak önemlidir. Logoları koyu bir arka plan üzerinde gidiyorsa, ters veya beyaz bir seçeneğe ihtiyaçları olacaktır. Yalnızca bir renk yazdırabiliyorlarsa, düz siyah bir sürüme ihtiyaçları olabilir. Logonun doğasına bağlı olarak, aşağıda gördüğünüzden daha fazla veya daha az sürümünüz olabilir.

Kaç renk varyasyonu eklemelisiniz?
Tam renkli
Ters
Siyah
Beyaz
Logo renk varyasyonları örneği

HANGİ LOGO DOSYA FORMATLARI DAHİL EDİLMELİDİR?
Dışarıda her türlü dosya formatı var ama bir müşteriye çok fazla seçenek vermek onları bunaltabilir. Bu dosya biçimleri, müşteri ihtiyaçlarının çoğunu karşılayacak olanlardır:

Adobe Illustrator (AI)
Düzenlenebilir PDF
EPS
SVG
JPEG
PNG
Vektör Formatları
En uzun süre, logo sağlama standardı bir EPS dosyasıydı ve bazıları hala öyle olduğunu iddia edecekti. Bununla birlikte, değişen teknoloji ile EPS dosyaları ölmekte olan bir formattır ve modası geçmiş hale gelmektedir. PDF dosyaları, çok yönlülükleri nedeniyle standart evrensel dosya biçimi haline geliyor. PDF'leri dışa aktarırken bunların istemci için düzenlenebilir olduğundan emin olun. Bununla birlikte, eski yazılıma sahip bazı matbaalar hala talep ettiğinden, yine de bir EPS dosyası ekleyeceğim.

SVG'ler, logoları ve simgeleri keskin tuttukları ve pikselleşme olmadan sonsuz ölçeklenebilir oldukları için web sitesi tasarımı için mükemmeldir. Bu, özellikle 1080p üzerindeki daha yüksek çözünürlüklü ekranlarda fark edilir. İstemcinin gelecekte düzenlemeler yapabilmesi veya ek biçimleri dışa aktarabilmesi için orijinal AI dosyasını eklemek de iyi bir fikirdir.

Logo vektör biçimleri

Görüntü Formatları
Birçok farklı resim türü vardır ancak logo paketinizde hem JPEG hem de PNG'leri sağlamanız yeterli olacaktır. JPEG'lere ek olarak PNG'leri dahil etmeyi seviyorum çünkü kullanışlı olabilecek şeffaf arka planlar kullanmanın belirgin bir avantajı var. Bu dosyalara yalnızca dijital klasörünüzde ihtiyaç duyulacaktır. İşleri basit ve düzenli tutmak için görüntü dosyalarımı vektör dosyalarımdan ayrı bir klasörde tutmayı seviyorum. Tüm farklı dosya türleri ve görüntü boyutları ile hepsini bir araya getirirseniz biraz dağınık olabilir.

Logo görüntü formatları

GÖRÜNTÜ BOYUTLARI
Belirli boyutlar söz konusu olduğunda, gerçekten uymanız gereken bir standart yoktur, bu daha çok benim deneyimlerime dayanan bir tavsiyedir. Genellikle en büyük boyutu, ortak bir 1080p ekrana uyan 1920 × 1080'e ölçeklendiririm. Müşteriler bazen logolarını sunum amacıyla veya bir etkinlikte tam ekranda kullanacaklarından, bunu en büyük boyut için en mantıklı buluyorum. Ancak, erken aşamalarında olmasına rağmen, 4K ekranlar hızla norm haline geliyor. Eğrinin biraz önünde olmak istiyorsanız, müşteriniz için 4K (3840×2160) boyutunu dahil edebilirsiniz.

Şimdi logonuzun yönüne bağlı olarak, uzundan daha geniş veya tam tersi olabilir. Genişse 1920 piksel genişliğe ölçeklendirin. Uzun veya daha fazla kare ise, genellikle aşağıda görüldüğü gibi 1080 piksel yüksekliğe kadar boyutlandırırım.

Logo boyutlandırma

Büyük bir logo boyutunun yanı sıra orta ve küçük bir sürüm de ekliyorum. Bunun nedeni, müşterilerin logolarını genellikle oldukça küçük olabilen e-posta imzalarında kullanmasıdır. Ölçeği küçültülmüş büyük bir logo kullanmak, yalnızca gereksiz dosya boyutu ekler ve bu da belirli platformlarda boyut sınırlamalarıyla ilgili sorunlara neden olabilir. Aşağıda görüldüğü gibi orta boy için en büyük boyutun %50'sini ve küçük boyutun %10-15'ini ölçekliyorum.

Bir logo paketine dahil edilecek en iyi boyutlar

Merak ediyor olabilirsiniz, logo paketime hem 72 DPI hem de 300 DPI görsel eklemeli miyim? Genellikle yalnızca 72 DPI dosyası (düşük çözünürlüklü) sağlarım çünkü bunlar dosya boyutunu küçük tutarken web amaçlarının çoğu için çalışırlar. Tersine, 300 DPI (yüksek çözünürlüklü) bir görüntü gereksiz yere büyüktür ve daha yavaş bir web deneyimine yol açar. Logonun yüksek çözünürlüklü bir görüntüsüne (genellikle baskı için) ihtiyaç duyduğunuz bir senaryo olması durumunda, her zaman bir vektör dosyası kullanılmalıdır.

Adlandırma Yapısı
Uygun bir adlandırma yapısına sahip olmak sadece iyi bir uygulama değil, aynı zamanda her bir dosyayı doğru bir şekilde tanımlamak da yardımcı olacaktır. Aşağıda, dosyalarımı nasıl etiketlemeyi tercih ettiğime bir örnek verilmiştir. Müşterinin adıyla (Stryve), ardından logo varyasyonu (Dikey, Yatay, vb.), renk alanı (RGB, CMYK veya Pantone) ve son olarak renk varyasyonu (Siyah, beyaz veya ters) ile başlıyorum.

Logo dosya adı yapısı

BİR LOGO PAKET REHBERİ EKLEYİN
Hiç IKEA mobilyalarını talimatlar olmadan birleştirmeyi denediniz mi? Elbette, bir sehpayı bir araya getirmek ilk başta basit görünebilir. Bir dakika, bu masanın neden 87 parçası var?! Ve tıpkı IKEA mobilyalarının montajında ​​uzman olmadığınız gibi, müşteriniz de muhtemelen dosya formatları, renk uzayları veya bunları ne zaman kullanacağı konusunda o kadar bilgili değildir. Her dosya türü ve ne zaman kullanıldıkları arasındaki farkı kısaca özetleyen hızlı bir kılavuz eklemek, onlara yeni logolarını etkili bir şekilde kullanmaları için araçlar sağlayacaktır.

Logo paketi kılavuzu

Bir müşteri için bir logo paketi hazırlamak zaman alan bir süreç olabilir ve bazıları fazla abartılmış gibi gelebilir. Ancak, müşterinizin grafik dosyalarına muhtemelen sizin kadar aşina olmadığını unutmamalısınız. Her şeyi etiketli ve düzenli tutmak, dosyaları doğru kullanmalarını ve neyin ne olduğu konusunda gezinmelerini kolaylaştıracaktır.

 

En ünlü logolar, nedenini bilmeden otomatik olarak ilginizi çeken logolardır. İster Nike, ister Apple veya Coca Cola olun, başarılı marka bilinci oluşturma, bir görüntüde mükemmelliği, güvenilirliği ve benzersizliği ileten bir logo geliştirmek anlamına gelir.

Markalaşmadan yararlananlar sadece büyük işletmeler değil. Yaratıcı bir profesyonel veya sanatçı olarak internet, en büyük sosyal ve ticari arenanızdır. Müşteriler, ortak çalışanlar ve müşteriler için ilk temas noktası web sitenizdir ve çevrimiçi ortamda unutulmaz bir ilk izlenim bırakmak çok önemlidir.

Yaratıcı işiniz veya sanatsal pratiğiniz için güçlü bir web sitesi logosu oluşturmak, işinizin estetiğini, hizmetinizin bireyselliğini ve alanınızda istisnai olduğunuz gerçeğini kelimeler kullanmadan yakalamak anlamına gelir.

Dengeli ve çarpıcı bir logo geliştirmenin tek bir doğru yolu yoktur. Yaratıcı tarzınızı, hedef kitlenizin tercihlerini ve mevcut kültür ve ticari iklim hakkındaki anlayışınızı birleştiren hem sezgisel hem de hesaplanmış bir süreçtir.

Yaratıcı markanıza özel olarak tasarlanmış bir logo tasarlamanıza yardımcı olacak on ipucu.

1. Kendinizi tanıyın
Sizin için ne tür bir logonun doğru olduğunu düşünmeye başlamadan önce, yaratıcı bir profesyonel olarak imajınız hakkında güçlü bir fikir sahibi olmanız önemlidir. Estetikinizi, kişiliğinizi, özelliklerinizi, güçlü yönlerinizi ve özlemlerinizi tanımlamaya çalışın ve belirgin bir şekilde benzersiz bir şey yaratmak için nasıl bir araya geldiklerini anlayın.

Kendinize şu soruları sorun: İşletmenizin amacı nedir? Kısa ve uzun vadeli hedefleriniz nelerdir? Teklifin nedir? Hedef kitleniz kim? İşinizin/markanızın nasıl algılanmasını istiyorsunuz? Rakibiniz kim ve nasıl algılanıyor? Sizi öne çıkaran nedir?

Günlük çalışmalarınızda bu faktörlerin bazılarını muhtemelen göz önünde bulunduruyor olsanız da, yaratıcı işinizle ilgili bir izlenimi toplu olarak halka nasıl ilettiklerini düşünmemiş olabilirsiniz.

Lily_Snowden_Fine_Logo_Design

www.lilysnowdenfine.com
2. Bir ruh hali tahtası oluşturun
Markanızın nasıl algılanmasını istediğinizi düşündükten sonra, logonuzun nasıl hissettirmesini istediğinizi keşfetmenin zamanı geldi. Herhangi bir yaratıcı girişimde olduğu gibi, etkili, gösterişli bir görüntü tasarlamak genellikle soyut bir kavramsal süreç gerektirir.

En iyi logolar, yalnızca bilgi iletmekten daha az somut bir görevi yerine getirir; potansiyel müşterilerin ürünleriniz ve hizmetlerinizle ilişkilendirebilecekleri olumlu bir his yaratırlar. Amacınız, insanların logonuza bakmaları ve işinizle ilgili değerli ve benzersiz bir şeyi kelimelere dökmeden anlamalarıdır.

Bu ilham duygusunu logonuzun son tekrarına yerleştirmek, markanızın temel estetiğinden emin olmayı gerektirir. Görüntü yönetmeni, grafik tasarımcı veya illüstratör olun, tasarım sürecine dalmadan önce markanızın tonunu keşfetmek için bir ruh hali panosu kullanmak, baştan sona derinlik ve bütünlük sağlamanın mükemmel bir yoludur.

Size hitap eden bir dizi renk, şekil, malzeme, resim, alıntı ve müzik toplamayı deneyin. Bunları farklı şekillerde birleştirin ve nasıl bir estetikle ortaya çıktığını görün. Google Görseller, Pinterest, Instagram, Flickr ve Unsplash gibi web sitelerinde konfor alanınızın dışına göz atın. Sadece benzer sanatçıların logolarını bulup öylece bırakmayın; ruh hali panonuz ne kadar çeşitli olursa o kadar iyidir. Kendi iş portföyünüzden de ilham almayı unutmayın , çünkü nihayetinde sattığınız şey budur.

Sezgisel olarak ilginizi çeken şeye gidin, ardından heyecan verici ve çağrıştırıcı bir görünüm ve his kalana kadar ruh hali tahtanızı aşağı indirin ve logo tasarımınızı bunun etrafında oluşturun.

3. Tasarım klişelerinden kaçının
Bir sonraki adım, logonuzun ilk yinelemelerini oluşturmaktır. Başlamanın en iyi yolu bir eskiz defteri alıp sadece çizim yapmaktır. Bu, birçok farklı görselleştirmeyi keşfetme şansınız, bu yüzden geri adım atmayın. Olumlu olmadığınız kavramlarla denemeler yapmayı deneyin - sonuçta elde ettiğiniz şeye şaşırabilirsiniz.

Seçiminizi daraltırken, çok tanıdık veya prosedürel görünen her şeyi kesin. Nişinizdeki diğer markaların logolarına göz atın. Özellikle yaratıcı bir profesyonel olarak, müşterilerinize çalışmanızın orijinal olduğu izlenimini vermeniz zorunludur. İstediğiniz son şey, logonuza bakmaları ve başka bir sanatçı hakkında düşünmeleridir.

Bazı yaratıcı girişimciler için doğru logoyu tasarlamak bir içgörü anında gelir. İllüstratör Ashley Tse , “Çalışmalarımın özelliklerini bir logoda benzersiz bir şekilde yakalamam neredeyse bir yılımı aldı” diyor . "O zamana kadar, muhtemelen kendi tarzıma güvenmek yerine moda olana odaklanmaya çalıştığım için bulduğum çoğu şey çok karmaşık ve katıydı. Son versiyonu yapmak on beş dakikamı aldı. O kadar yorgun ve bitkindim ki, hemen hemen 'Adımı yazıp işim bitsin' dedim.”

Logo konseptinizin orijinalliğini erkenden test etmenin kolay bir yolu, arkadaşlarınız ve ailenizle kendi pazar araştırmanızı yapmaktır. Bu aynı zamanda logonuzun çağrıştırdığı doğrudan çağrışımlar hakkında bir fikir verir. Tanıdıklar muhtemelen işinize hayran olmaya eğilimli olsalar da, logonuz onları diğer ürünler veya markalar yerine belirli deneyimler, özellikler veya duygular hakkında düşündürüyorsa, bu doğru yolda olduğunuz anlamına gelir.

Ashley_Tse_Logo_Design

www.ashleytse.ca
4. Akıllı olun
Bazen göze çarpan bir logo tasarlamak akıllı olmakla ilgilidir - ancak düşündüğünüz şekilde olması gerekmez.

Dünyanın en tanınabilir logolarının çoğu, insanların çoğunun fark etmediği kılık değiştirmiş görüntülere sahiptir. Örneğin, Fedex'in yazısı arasındaki negatif boşluk gizli bir ok oluşturur, Baskin Robbins'in “BR” logosu, onların geniş lezzet yelpazesini kutlamak için “31” sayısını içerir ve Toblerone'nin ambalajındaki altın Matterhorn zirvesi gizlice görkemli bir ayıyı tasvir eder.

Belki de en zekice bilinen logo tasarımı NBC'ye aittir. Çoğu insan, çiçek yaprakları şeklinde gökkuşağı renklerinden oluşan yarım daire şeklindeki televizyon ağının amblemini tanır. Ancak elli yaşın altındaysanız, logonun aslında NBC'nin erken renk programlamasını vurgulamak için tasarlanmış bir tavus kuşunu tasvir ettiğini bilmiyor olabilirsiniz. Muhtemelen kuşun ileriye dönük düşüncesini ifade etme hakkını aradığını veya çok renkli tüylerinin ağın altı bölümünü temsil ettiğini fark etmediniz: Haber, Spor, Eğlence, İstasyonlar, Ağ ve Yapımlar.

NBC'ler gibi logolar etkili değildir çünkü müşterilerin bir “Aha!” anlar ve onlara baktıklarında bir dizi gizli mesajı tanırlar. Başarılılar çünkü bizi neden hissettiğimizi bilmeden, bilinçaltında uyum, derinlik, vurgu, yön ve netlik hissettiriyorlar. Güçlü markalaşma, müşterilere bir bulmacayı çözmek zorunda kalmadan vizyonunuzun güvenini, heyecanını ve özgünlüğünü sunar. Müşteriniz olmayı seçmek, organize değil, doğal hissettirmelidir ve logonuz sürecin merkezi bir parçasıdır.

İşletmenizin ahlakını bilinçaltında iletmenin harika bir yolu, logonuzun estetiğini sunduğunuz ürünlerle ilişkilendirmektir. Kendinden referanslı olmak, markanızı daha erişilebilir hissettirerek sanatçı-müşteri bariyerini yıkmanıza da yardımcı olabilir.

5. Renk çarkınızın tozunu alın
Renk, herhangi bir logo tasarımında güçlü bir araç olabilir. Her gölgenin, tarihsel ve kültürel çağrışımlarına dayanan benzersiz çağrışımları vardır. Bunlara dokunmak, markanızı aşırı vurgulamadan açıkça ifade eden bir logo oluşturmanıza yardımcı olabilir.

Doğru renkleri seçmek, bilim ve sezginin bir karışımını gerektirir. Tasarım sürecinizde renk psikolojisine başvurmanız faydalı olacaktır, ancak nihayetinde önemli olan insanların logonuza baktıklarında bir şey hissedip hissetmedikleridir. Ana renkleri ve çeşitli anlamlarını keşfederek başlayın. Kırmızının otuz üç tonu, mavinin yirmi dokuz tonu ve sarının yirmi tonu vardır ve her biri biraz farklı bir deneyim yaşamayı kolaylaştırır.

Renklerin farklı bağlamlarda farklı şeyler ifade ettiğini unutmayın. İsveç'teki Linnaeus Üniversitesi'nde pazarlama profesörü olan Martin Amsteus'a göre mavi, sunulduğu duruma bağlı olarak hijyen, temizlik, sakinlik, huzur, yüksek kalite, tazelik, çekicilik ve etkililiği gösterebilir. Siyah ayrıca güç, pahalılık, yüksek kalite, lüks, ölüm, korku, öfke, üzüntü, gizem ve karanlık gibi çeşitli çağrışımlara sahiptir. Kırmızı ve beyaz, bir müşteriye İsviçre, İngiltere veya tıbbi hizmetleri hatırlatabilirken, tek başına kırmızı, kullandığınız gölgeye bağlı olarak aynı kişinin romantizm, öfke veya kan hakkında düşünmesine neden olabilir. Belirli bir rengin sahip olduğu genel çağrışımlarla ilgilenseniz de, onu logo tasarımınıza etkili bir şekilde dahil etmek zor olabilir.

Aracın mesaj olduğunu unutmayın. NBC gibi geniş bir ürün ve hizmet yelpazesi sunuyorsanız, katmanlı veya bloke bir tarzda birden çok renk kullanarak bir logo oluşturmak, markanızın çeşitlilik ve kapsayıcı hissetmesine yardımcı olur.

Öte yandan, sunduğunuz şey daha özelse, bunu tekil bir renk veya gri tonlama kullanarak yansıtmayı düşünün. Tse, “Çizimlerim sınırlı renk ve kolay şekillerle oldukça basit” diyor. "Yani logom sadece siyah benim adım - çan veya ıslık olmadan çok kolay ve basit bir 'Ashley Tse'."

6. Uzun vadeli düşünün
Renk bilincine sahip olmak, marka bilinci oluşturmadaki en önemli hedefe ulaşmanıza da yardımcı olabilir: zamansızlık.

Çeşitli renk şemalarıyla uyumlu bir logo tasarlamak, yol boyunca aynı anda yenilik yaparken temel imajınızı korumanıza olanak tanır. Markanız daha tanınır hale geldikçe ve müşteri listeniz büyüdükçe logonuzun değeri artacaktır. Buna, temsil ettiği ürünlerin rekabet avantajından bağımsız olarak bir logonun mükemmellik ile eşanlamlı hale geldiği bir fenomen olan marka tanınırlığı denir. Bu, logonuzu gören potansiyel müşterilerin, markanız tanıdık olduğu için işletmeniz için bir miktar bilinçaltı tercihi olduğu anlamına gelir.

Marka bilinirliğinden faydalanmak, logonuzu erkenden geliştirmenizin ana nedenlerinden biridir. Zamana dayanıklı bir logo tasarımı, hem estetiği hem de geniş bir multimedya uygulamaları yelpazesini dikkate alır.

Andrea_Krull_Logo_Tasarım

www.andreakrull.com
7. Özel tipografi anahtardır
Renkler gibi, yazı tipleri de çok çeşitli duygular uyandırır. Logonuzun tipografik öğeleri, grafikler kadar etkili olabilir, bu nedenle kapsayıcı tasarımınızı destekleyen ve iletmeye çalıştığınız farklı duygunun altını çizen bir yazı tipi seçtiğinizden emin olun.

Danimarka merkezli fotoğrafçı ve illüstratör Andrea Krull , "Kendi yazı karakterimi tasarladım çünkü kendi el yazımı kullanmak benim için gerçekten önemliydi" diyor . "Çizimlerim ve çizimim ile aynı görsel ifadeye sahip, basit ve akılda kalıcı bir logo istedim."

Yazı şekilleri genellikle iki geniş kategoriye ayrılır: serif ve sans serif. Bir düğün fotoğrafçısıysanız ve geleneksel görünmek istiyorsanız, serifli bir yazı tipi kullanın. Sans serif yazı tipleri ise daha çağdaş hissetme eğilimindedir. Her şeyden önce, özellikle kendi kelime işlemcilerinde insanların görmeye alışık olmadığı bir yazı tipi seçin. Microsoft Office Suite kullanılarak oluşturulmuş gibi görünen bir logo tasarlamak, profesyonelliğinizi büyük ölçüde düşürür.

Logonuzun yazı tipinin benzersiz olmasını ve markanızın değerlerine uymasını sağlamanın harika bir yolu, özel yazı tipi kullanmaktır. Çevrimiçi olarak kullanılabilen birçok yüksek kaliteli, kullanıcı dostu yazı tipi oluşturucu vardır. Metaflop kullanarak mevcut birkaç farklı yazı tipini uyarlayabilir veya FontForge ile tamamen sıfırdan bir yazı tipi tasarlayabilirsiniz . Daha büyük bir bütçeniz varsa ve birinci sınıf özel yazı tiplerini keşfetmek istiyorsanız, Webtype ve Type Network tasarım şirketlerinin ödüllü çalışmalarına göz atın .

Hangi yazı tipini kullanırsanız kullanın, tek bir yazı tipine bağlı kalın ve fazla ayrıntılı veya sıkışık görünen hiçbir şey seçmeyin. Gereksiz yere karmaşık grafikler kullanmaktan kaçınmak istediğiniz gibi, logo metni de zahmetsizce erişilebilir hissettirmelidir.

8. Dijital işleme
Artık logonuzu tasarladığınıza göre, onu dijital bir platforma aktarmanın zamanı geldi. Yazılım tercihlerinize ve teknoloji bilginize bağlı olarak bunu yapmanın birçok yolu vardır.

Özellikle yüksek teknolojili bir kişi değilseniz, eskizlerinizi basitçe tarayarak eski moda bir şekilde oluşturmayı deneyin. Buradan logonuzu istediğiniz sayıda farklı tasarım yazılımında düzenleyebilirsiniz. Logolar için en yaygın profesyonel tüketici düzenleyicisi Adobe Illustrator'dır, ancak web'de pek çok alternatif mevcuttur. Harika bir seçenek, tatmin edici bir logo oluşturmak için çeşitli görüntüleri, grafikleri ve yazı tiplerini sürükleyip bırakmanıza izin veren ücretsiz bir grafik tasarım web sitesi olan Canva'dır .

Logonuzu dijitalleştirmenin en önemli adımı, vektör denilen şeyi oluşturmaktır. Bir görüntüyü vektörleştirmek, temel olarak, tüm piksellerini, kompozisyonunun ayrı öğelerini temsil eden ayrı grafik bileşenlerine dönüştürmek anlamına gelir. Daha sonra bu vektörleştirilmiş bileşenlerin her birini istediğiniz gibi ayarlayabilir veya silebilirsiniz. Bu, logonuzun görsel kalitesini bozmadan veya bulanıklaştırmadan bir kareyi dikdörtgene genişletmenize veya e-posta imzası olarak yapılandırılmış bir resmi tişört grafiğine dönüştürmenize olanak tanır.

Vektörler en çok basit grafiklerle çalışmak için kullanışlıdır. Örneğin, yüksek çözünürlüklü bir fotoğrafın vektörleştirilmesi, netliğini büyük ölçüde azaltarak lekeli, resme benzer bir renk şeması oluşturur.

Logonuzu dijitalleştirmek göz korkutucu görünebilir. Neyse ki, 2018'de bunu sizin için uygun bir fiyata yapacak sayısız işletme var. Başlamak için iyi bir yer , dünyanın dört bir yanından sanatçıların ve tasarımcıların hizmetlerini çeşitli fiyat noktalarında sunduğu bir web sitesi olan realgraphicstudio.com

Tasarım sizin güçlü yönünüz değilse, ihtiyaçlarınızı karşılayan bir görüntü geliştirmek için bir tasarımcıyla yakın bir şekilde çalışırken tüm logo tasarım sürecini dışarıdan temin edebilirsiniz.

9. Dengenizi bulun
Müşterilere gerçekten ulaşan bir logo tasarlamanın son adımlarından biri dengeli bir imaj yaratmaktır. Denge hem gerçek hem de mecazi bir niteliktir. Nike'ın swoosh'unda somutlaşan soyut kalite ve cüretkar duygular veya Target'ın bullseye görsel simetrisi olabilir.

University College London'da Psikoloji ve Tıp Eğitimi profesörü Christopher McManus'a göre simetri ve asimetri, farklı şekillerde estetik denge yaratır. Simetrinin gerçek dengesi estetik olarak hoş olsa da, aynalı görüntüler bazen dinamik, öngörülemeyen asimetri zevkinde olmayan bir kısırlığa ve katılığa sahiptir.

LG'nin göz kırpan yüzü gibi son derece başarılı logolar, simetrik bir motifin üzerine yerleştirilmiş asimetrik öğelere sahip olarak her iki denge türünden de yararlanır. Dengeli bir logo kompozisyonu, doğru hissettiren ve göze hoş gelen bir kompozisyondur. İster bilime, ister deneme yanılmaya güvenin, nihai ürün istikrarlı ve hoş hissettirmelidir.

10. Anınızı anlayın
Etkili bir logo tasarlamak, birçok farklı faktöre bağlı olan tehlikeli bir süreç olabilir. Yukarıdaki adımları takip etmek, yeteneklerinizi, değerlerinizi ve özgünlüğünüzü tek bir görüntüye ayırmanıza yardımcı olacaktır. Dikkate alınması gereken son şey, kendinizi yaratıcı bir şirket olarak mı yoksa bir sanatçı olarak mı markalamak istediğinizdir.

Sanatsal bir hizmet veya ürün satarken, temel zorluklardan biri hem benzersiz hem de geniş çapta çekici olmayı bulmaktır. Sanatçı ve şirket arasındaki yelpazeye düştüğünüz yaratıcı iş dünyasında, ihtiyaçlarınıza ne tür bir logonun uyacağını büyük ölçüde belirler. Ancak ister ressam ister pazarlama metin yazarı olun, markanızı içinde bulunduğunuz kültürel ana göre uyarlamanız gerekir.

2018'de güçlü bir logo oluşturmak, estetik açıdan çekici olmakla ilgili olduğu kadar, ilişkilendirilebilir ve heyecan verici olmakla da ilgilidir. Hem kendi değer anlayışınızı hem de müşterilerinizin isteklerini anlamak ve bunları tek bir görüntüde bir araya getirmekle ilgilidir.

Gün boyunca kelimenin tam anlamıyla yüzlercesini gördüğümüzü biliyorum, ancak logo tam olarak nedir? Bahse girerim çoğu kişi bu soruyu en azından basit bir şekilde cevaplayamaz. Bir logo, herhangi bir markanın ve herhangi bir pazarlama planının temel bir parçasıdır, ancak muhtemelen herhangi bir işletmenin en fazla gözden kaçan parçalarından biridir.


Kabul edelim: Marka logolarını hafife alma eğilimindeyiz.

Peki logo tam olarak nedir ve ne işe yarar?

İlk bakışta bir logo, bir marka adını tanımamıza yardımcı olur ve bize varlığını hatırlatır ve akılda kalmasına yardımcı olur. Bir logo olmadan ürün kesinlikle ortadan kalkardı. Logonuz olmadan gerçekten marka olamazsınız. Tüm ambalajlarda büyük bir turuncu Tide logosu yoksa, çamaşır deterjanı rafında Tide'ı bulmaya çalıştığınızı hayal edin?

İlgili: Markalaşmanın 7 Aşaması

Pazarlama açısından bakıldığında, logolar tanınmaya yardımcı olmaktan çok daha fazlasını yapar. Logolar, marka hakkında önemli olan her şeyi temsil eder ve müşterilerine verdiği tüm sözlerin sinyallerini verir.

Coca-Cola logosunu gördüğümüzde, Coca-Cola'nın bize getirdiği tüm duyguları düşünüyoruz. Mutluluk, Americana ve belki yaz aile piknikleri düşünüyoruz. Bu muhtemelen kültürler arasında geçerlidir ve aslında gerçekten etkili bir logonun işareti, herhangi bir dilde tanınabilir olmasıdır.

Logolar ayrıca, her markanın kendine özgü rengine, yazı tipine ve grafik tasarımına sahip olma eğiliminde olduğu bir kategori içinde bir markayı farklılaştırmaya yardımcı olur. Özellikle aynı endüstride hiçbir iki logo asla aynı olamaz.

Tylenol'ün kırmızı olmadığını hayal edebiliyor musunuz? Veya UPS kahverengi değil mi? Yoksa Apple'ın elması mı yok?

İlgili: Başarılı Bir Marka Stratejisinin Gizli Bileşenleri

Logolar ayrıca bize markanın duygusal yararına giden kestirme bir yol sağlar. Logolar, o markanın neyle ilgili olduğuna dair zihnimizde bir duygu uyandırır. Örneğin, bir Nike logosu gördüğünüzde ilham almamak zor, özellikle de uzaktan atletikseniz ve marka hayranıysanız.

Çoğu durumda, duyguyu iletmek için marka adının logonun bir parçası olması bile gerekmez.

Sorun şu ki, marka logolarını hafife alma eğilimindeyiz. Onlara o kadar alışıyoruz ki artık bilinçli olarak fark etmiyoruz bile. Anında farkındalık ve duygusal bir faydanın anında iletişimini sunarken, biz gerçekten bilmeden görüşümüzden kaybolma eğilimindedirler.

Yoksa yaparlar mı?

Bilinç onları okumazken, bilinçaltı kesinlikle markanın neyle ilgili olduğuna dair hatıralar çizerek yapar. Bu yüzden logo çok önemlidir ve herhangi bir markanın çok canlı bir parçasıdır.

Küçük işletme sahibi ve girişimci olarak logonuz hakkında uzun uzun düşünmelisiniz. Her unsur, markanızı nasıl iletmek istediğinize ve sunduğunuz duygusal faydaya ilişkin bilinçli bir karar olmalıdır. Renk(ler)inizi akıllıca seçin ve sektörünüzde benzersiz olduğundan emin olun. Markanızın enerjisini ve müşterilerinizin ondan ne aldığını aktaran özel bir işlem türü ve herhangi bir grafik tasarım seçin.

"Marka" ve logo terimleri sıklıkla birbirinin yerine kullanılır.Ancak bir logo bir işletmenin sembolü olsa da , bir markanın tamamı değildir.Aslında bir logo oluşturmak, güçlü bir marka geliştirmeye doğru atılan küçük bir adımdır. Kimlik.

Milyarlarca olmasa da milyonlarca işletme kendilerine bir isim yapmaya çalışırken, güçlü bir markaya sahip olmak işletmelerin kendilerini rakiplerinden farklılaştırmaları için çok önemli hale geldi.

Bir müşteri için ilk marka kimliğinizi geliştirmeye çalışıyorsanız veya bunu kendi işiniz için yapıyorsanız, öncelikle bir markanın ne olduğunu ve bir marka oluşturmak için ne gerektiğini anlamak önemlidir. Ne yazık ki, işletmeye bir isim vermek ve her şeyin üzerine yapıştırmak kadar kolay değil.


Marka kimliği nedir?
Marka kimliği, markanızın söylediklerinden, değerlerinizin neler olduğundan, ürününüzü nasıl ilettiğinizden ve insanların ürünle etkileşime girdiklerinde ne hissetmelerini istediğinizden oluşur. Esasen marka kimliğiniz, işletmenizin kişiliği ve müşterilerinize verdiğiniz sözdür.

Jeff Bezos'un dediği gibi, "Markalaşma, siz odada yokken insanların sizin hakkınızda söyledikleridir."

Ürününüz, satışınızı yaptıktan çok sonra müşterileriniz üzerinde bir izlenim bırakıyor. Marka kimliği, bu izlenimi şekillendirme sürecidir.

Güçlü Marka Kimliği Örnekleri
Coca Cola
Hustle & Hope Tebrik Kartları
POP Uyumu
Burt Arıları
asana
Noktalı virgül Kitabevi ve Galeri
1. Coca-Cola
Kırmızı Coca-Cola logosunun kullanıldığı marka kimliği örneği

Görüntü Kaynağı

Coca-Cola adını duyduğunuzda, muhtemelen yukarıda gösterilen tanınmış logosunu hayal etmişsinizdir.

Ancak kutup ayısını, kırmızı rengi, "Kola Paylaş" kampanyasını veya kutularında yer alan klasik kurdele benzeri görüntüleri de düşünebilirsiniz. İşte Coca-Cola'nın marka kimliğini oluşturan iki şey:

Coca-Cola'nın marka kimliği, metin metninde kırmızı bir logo ile başlar. Kırmızı renk, kola içen kişide güven uyandırırken, yazı tipi tamamen zevkle ilgilidir. Örneğin kahve, sabahları işe gitmeden önce içtiğiniz bir içecektir. Coca-Cola, öğleden sonra işiniz bittiğinde keyif aldığınız bir içecektir. Bu, markanın "yüzü"dür.
Coca-Cola, logosunu benzersiz şekilli bir şişeye basar (doğrudur, başka hiçbir içecekte tam olarak buna benzer şişeler yoktur). Bu, müşterilere bir taklit almadıklarını söyler - gerçek olan budur. Marka bu şekilde güvenilirlik ve güven geliştirir.
2. Acele ve Umut Tebrik Kartları
Hustle & Hope markasının kartlarının resimleriyle marka kimliği örneği

Görüntü Kaynağı

Hustle & Hope, ürünlerini bir tebrik kartından daha fazlası olarak konumlandıran bir markadır. Kırtasiye ve kartları, iş arama ve kişisel gelişim gibi daha zor konuları ele alıyor. Basit ilham verici mesajları, kartın arkasındaki dijital içerik ve ipuçlarına götüren bir kodla eşleştirerek, kartların bir şekilde alıcıyı "seviye yükseltmesi" amaçlanıyor.

Kurucu Ashley Sutton her zaman bir kırtasiye şirketi kurmak istemiş, ancak Fortune 500'ün en büyük şirketlerinden bazılarında çalıştığı bir kariyerin ardından, insanları en iyi profesyonel benlikleri olmaları için güçlendirme konusunda tutkulu hale geldi. İşte o zaman, daha sonra şirketini benzersiz kılan şeyin temeli olacak bir aydınlanma yaşadı: "Neden havalı tebrik kartları satmıyorsun VE insanlara yardım etmiyorsun!" Bu markanın kimliği şu şekilde yürütülür:

Tüm kağıt ürünleri, sayfadan fırlayan modern, renkli tasarımlar ve genel iyi dileklerin ötesine geçen sloganlar kullanır.
Kodu tarama deneyimi, hem ürünün kendisi hem de bir fikri eve götürme misyonu ile bir izlenim bırakan bir yeniliktir.
3. POP Uyumu
"Vücudumuz pozitif hareketine katılın" sloganıyla farklı modelleri gösteren POP Fit marka afişi

Görüntü Kaynağı

POP Fit'in parlak pembeler, morlar ve sarılar ile güzel bir markası var, ancak bu onların marka kimliğinin ana unsuru bile değil. Belki de bu markayla ilgili en çarpıcı şeylerden biri, tüm mesajlarında bulunan radikal temsilleridir. Web sitelerine göre, "POP Fit Giyim, hem modada hem de medyada temsil, kapsayıcılık ve vücut pozitifliğinin önemli olduğu fikri üzerine inşa edildi." Bu nedenle bedenleri XXS ile 4XL arasında değişir ve dört yönlü streç ile imza kumaşa sahiptir.

POP Fit'in reklamları, renkli kadınları, tekerlekli sandalye kullanıcıları ve çeşitli vücut tiplerini öne çıkaran kapsayıcılık mesajlarını desteklemektedir. Görüntüleri de rötuşsuz, farklı modellerini gerçekçi ve saygılı bir şekilde sergiliyor.
Ürünleri, atletik giyim endüstrisindeki beden sorunları, cep eksikliği ve squat ve diğer egzersizleri yaparken şeffaflık veya yuvarlanma gibi büyük sorunlara çözüm getiriyor.
4. Burt Arıları
Burt's arı logolu marka kimliği örneği, merkezde iki arı ve işletme adı için kırmızı harflerle sakallı bir adam

Görüntü Kaynağı

Arıcılık ve bal satışında mütevazi başlangıçlardan sonra, Burt's Bees tamamen doğal ve sürdürülebilir kişisel ürünler ihtiyacını karşılamak için büyüdü. Şirket, "doğa üzerindeki etkimizi azaltmak için düşünceli seçimler yapmak ve dünyadaki kendi yerimizi koruyan biyolojik çeşitliliği korumak için çalışmak" istiyor.

Sakallı kurucuyu tasvir eden ilk logoları (yukarıda resmedilmiştir), sadelik ve alçakgönüllülük hissinin altını çizmektedir. Bu, diğer güzellik ve kişisel bakım ürünlerinin içerdiği estetiğin tam tersidir. Markanın doğaya takıntılı odağına bağlı kalarak kendini gösterişten başka nasıl uzaklaştırdığı aşağıda açıklanmıştır:

Burt's Bees, ürünleri için malzemeleri sor

- Bizimle İletişime Geçin -
whatsapp Yaz